Były tenisista Boris Becker będzie deportowany do Niemiec

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Były tenisista Boris Becker będzie deportowany do Niemiec
Były tenisista Boris Becker będzie deportowany do Niemiec
Były tenisista Boris Becker będzie deportowany do Niemiec
PAP
W przyszłym tygodniu Boris Becker, przetrzymywany przez ponad osiem miesięcy w londyńskim więzieniu, zostanie poddany ekstradycji do Niemiec. Były tenisista odsiaduje wyrok 2,5 roku więzienia za oszustwa związane z jego bankructwem.

Trzykrotny mistrz Wimbledonu przebywa od kwietnia w zakładzie karnym Huntercombe w Oxfordshire, ale wkrótce ma zostać deportowany do Niemiec – pisze gazeta "Daily Mirror".

Choć jego wyrok obejmuje co najmniej 15 miesięcy pozbawienia wolności, Becker skorzysta z przyspieszonej ścieżki prawnej, która przewiduje ekstradycję do kraju pochodzenia, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Z tej formy w ubiegłym roku skorzystało już 1136 osadzonych cudzoziemców.

54-letni Becker, mimo że od 2012 roku mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii, mógł skorzystać z tej ulgi, ponieważ nigdy nie przyjął brytyjskiego obywatelstwa.

"Boom Boom" w Niemczech będzie mógł swobodnie odsiedzieć pozostałą część kary, bez możliwości powrotu do Wielkiej Brytanii, aż do wygaśnięcia wyroku.

Były rzecznik Beckera powiedział w zeszłym miesiącu: „Cieszymy się, że Boris może kwalifikować się do wcześniejszego zwolnienia i móc podróżować do Niemiec, chociaż Anglia jest jego domem od wielu, wielu lat. Jestem pewien, że ponowne spotkanie na Boże Narodzenie będzie wiele znaczyć dla niego i jego rodziny".

Były tenisista powiedział podczas procesu, że jego zarobki w tenisie w wysokości 38 milionów funtów zostały pochłonięte przez rozwód i „kosztowny styl życia”.

Jego kłopoty związane są z niespłaconą pożyczką w wysokości 3,5 mln euro od prywatnego brytyjskiego banku Arbuthnot Latham. Becker od początku odrzucał wszystkie zarzuty przeciwko niemu, tłumacząc się, że polegał wyłącznie na doradcach i prawnikach.

W trakcie procesu udowodniono, że zataił informacje m.in. bankowe, które mogły pomóc w spłacie długów. Becker ukrywał też kilka nieruchomości i ok. 1,8 miliona funtów (2,1 miliona euro).

Niemiecki tenisista w roku 1985, mając 17 lat, został najmłodszym zwycięzcą Wimbledonu w singlu. Przydomek "Boom Boom” nadano mu za jego sposób gry na korcie. Jego dynamika, siła i młodzieńczy entuzjazm uczyniły go ulubieńcem londyńskiej publiczności. W trakcie kariery zwyciężył w sześciu wielkoszlemowych turniejach. W sumie wygrał 49 tenisowych imprez. Zdobył też złoty medal olimpijski w Barcelonie (1992).