Czesi rozgromili Szwedów, powalczą o złoto w finale mistrzostw świata

Czesi świętują awans do finału.
Czesi świętują awans do finału.Profimedia
Czescy hokeiści zagrają o złoty medal Mistrzostw Świata po raz pierwszy od 2010 roku, kiedy w półfinale pokonali Szwecję 7:3. Napastnik Martin Nečas zdobył bramkę i trzy asysty, a Lukáš Sedlák i Dominik Kubalík zaliczyli po dwa trafienia.

Mecz rozpoczął się w ciekawy sposób, gdy tuż po rozpoczęciu Kempe potrącił stojącego obok niego Palata i musiał po kilku sekundach zejść na ławkę kar. Szwedzi poradzili sobie jednak z początkową presją Czechów, a następnie zdobyli bramkę. Zacha stracił krążek w lewym narożniku, a Marcus Johansson pokonał Dostala - 1:0. W 8. minucie wyrównał Kubalik, który dobił strzał Nečasa zza pleców Gustavssona.

Sprawdź szczegóły meczu Szwecja - Czechy

Radość Czechów trwała zaledwie 20 sekund, gdy Pettersson posłał krążek przed siatkę, a ten odbił się od łyżwy Krejcika i wpadł do siatki - 2:1. Pod koniec pierwszej tercji drużyna gospodarzy zdołała jednak wyrównać, gdy Kämpf zdobył bramkę po podaniu od Nečasa. Wynik pozostał 2:2 nawet po strzale Kempe, szwedzki napastnik trafił tylko w poprzeczkę.

Gustavsson odrzucił krążek po rajdzie Pastrňáka na początku drugich 20 minut, a szwedzki bramkarz następnie odmówił temu samemu graczowi kolejnej szansy. W 27. minucie nie był już w stanie zatrzymać strzału Kaše, a zaledwie 16 sekund później Nečas pokonał go, zdobywając swoją pierwszą bramkę w mistrzostwach. Kubalik, który zdobył piątą bramkę po krótkiej przerwie, zwieńczył świetną fazę Czechów w meczu, a Gustavsson został zastąpiony w bramce przez Erssona. Nordycy poprawili swoją grę w ofensywie, a Zetterlund wkrótce trafił w poprzeczkę. Zaraz po tym Eriksson Ek zmniejszył deficyt.

W trzeciej tercji Szwedzi najpierw przegapili grę w przewadze, a następnie zostali za to ukarani. Sedlak otrzymał podanie od Kaše tuż po zakończeniu tercji i znalazł lukę między łokciami Erssona. Drużyna Sama Hallmana nie miała już sił na odwrócenie losów spotkania, a wręcz przeciwnie, Sedlak zapewnił Czechom triumf swoim drugim golem w meczu. Szwedzi zagrają o brąz ze zwycięzcą meczu Kanada-Szwajcaria