Koła olimpijskie wróciły na historyczny stadion w Atenach

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Koła olimpijskie wróciły na historyczny stadion w Atenach

Koła olimpijskie wróciły na historyczny stadion w Atenach
Koła olimpijskie wróciły na historyczny stadion w AtenachProfimedia
Przewodniczący Greckiego Komitetu Olimpijskiego (HOC) i członek MKOl Spyros Capralos z zadowoleniem przyjął powrót gigantycznych kół olimpijskich na stadion w Atenach, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie po prawie 12 latach nieobecności wrócił na stadion Panathinaikos. Renowację sfinansowali sponsorzy.

„To wielki moment dla Greckiego Komitetu Olimpijskiego i nie mogę ukryć radości, ale także wzruszenia, ponieważ symbol igrzysk olimpijskich powrócił po wielu latach” – powiedział Capralos.

„Teraz wszyscy Grecy i obcokrajowcy, którzy odwiedzą Stadion Panatenajski, będą pamiętać o obecności kół olimpijskich i historycznych wydarzeniach sportowych, które się tam odbywały” - dodał.

Pierścienie olimpijskie, według projektu barona Pierre'a de Coubertina, zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 1914 roku, więc nie były obecne na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 1896 roku.

Stadion, pierwotnie zbudowany około 2500 lat, został wyremontowany na tę okazję przy wsparciu Georgiosa Averoffa, greckiego przemysłowca, wywodzącego się ze starej, kupieckiej rodziny, gorącego entuzjasty wskrzeszenia idei olimpijskiej.

Podczas igrzysk odbywały się tam zawody lekkoatletyczne, gimnastyka, podnoszenie ciężarów i zapasy. Stadion jest wykonany w całości z białego marmuru.

Prawdopodobnie najwspanialszy moment dla gospodarzy w pierwszych igrzyskach nowożytnych nastąpił, gdy Spiridon Louis wygrał maraton.

W 1936 roku znicz olimpijski przybył tam również ze starożytnej Olimpii na ceremonię powierzenia go przedstawicielom miasta-gospodarza, co jest tradycją kontynuowaną od tamtej pory na większości igrzysk olimpijskich.

Koła zostały oświetlone specjalną iluminację w 1996 roku, aby uczcić 100. rocznicę pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. W wydarzeniu uczestniczył ówczesny prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch.

Rekonstrukcja oryginalnych zawodów lekkoatletycznych z 1896 roku odbyła się, zanim płomień olimpijski dla Atlanty zakończył swoją podróż po Grecji. Wówczas na stadionie odbyła się symboliczna sztafeta z pochodniami, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich dotychczasowych miast-gospodarzy igrzysk.

Odbyła się tam również ceremonia otwarcia mistrzostw świata w lekkiej atletyce 1997 ze specjalnie skomponowaną muzyką greckiego kompozytora Vangelisa i pokazem świetlnym.

W trakcie kolejnych igrzysk olimpijskich w Atenach, w 2004 roku, w obiekcie odbywały się zawody łucznicze, a oba maratony również zakończyły się na historycznym torze.

Oczekuje się, że ceremonia przekazania ognia olimpijskiego dla igrzysk Paryż 2024 odbędzie się wiosną przyszłego roku, zanim rozpocznie się morska podróż do Marsylii.