Włoch Filippo Ganna wygrał 14. etap, Pogacar nadal liderem Giro d'Italia

Włoch Filippo Ganna wygrał 14. etap, Pogacar nadal liderem Giro d'ItaliaProfimedia
Włoch Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) wygrał 14. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia, jazdę indywidualną na czas z Castiglione delle Stiviere do Desenzano del Garda (31,2 km). Drugi czas uzyskał Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) i umocnił się na pozycji lidera.

Dla 27-letniego Ganny, specjalisty samotnej walki z czasem, to siódme etapowe zwycięstwo w Giro i szóste w "czasówce", ale pierwsze we włoskim wyścigu od 2021 roku.

"W końcu po kilku latach znów tu zwyciężyłem. To bardzo szczególne, intensywne uczucie. Zwłaszcza że mieszkam niedaleko. Jestem bardzo szczęśliwy" - powiedział dwukrotny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas (2020, 2021) i aktualny mistrz Italii.

Pogacar, który stracił do zwycięzcy 29 sekund, ale powiększył przewagę nad najgroźniejszymi rywalami, prowadzi w klasyfikacji generalnej nieprzerwanie od drugiego dnia rywalizacji.

Trzecie miejsce na etapowym podium zajął kolega triumfatora z brytyjskiej ekipy Holender Thymen Arensman - 1.07 straty. Czterech kolarzy INEOS-u uplasowało się w czołowej dziesiątce.

W klasyfikacji po 14 etapach na drugie miejsce awansował czwarty w sobotę inny jej kolarz Brytyjczyk Geraint Thomas - 3.41 straty do Pogacara, wyprzedzając Kolumbijczyka Daniela Felipe Martineza (Bora-hansgrohe) - 3.56.

Rafał Majka (UAE Team Emirates) zajął 92. miejsce - 5.24 straty i w "generalce" jest 23. - 26.34, a Stanisław Aniołkowski (Cofidis) został sklasyfikowany na 143. pozycji - 6.50 - i zajmuje 128. lokatę - 2:30.40.

W niedzielę czeka kolarzy kluczowy, 15. etap z Manerba del Garda do Livigno (Mottolino), długości 222 km, m.in. z trzema premiami górskimi pierwszej kategorii i wspinaczką na metę wytyczoną na wysokości 2387 m n.p.m.

"To będzie monstrualne ściganie" - powiedział lider Pogacar, zwycięzca trzech etapów w tegorocznej imprezie, który może tego dnia praktycznie zapewnić sobie końcowy triumf w wyścigu.

Zakończenie ścigania zaplanowano na 26 maja w Rzymie.

Wyniki 15. etapu, Castiglione delle Stiviere - Desenzano del Garda (31,2 km, ind. na czas) i klasyfikacja generalna.