Vingegaard wygrał 11. etap Tour de France, Pogacar wciąż liderem

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Vingegaard wygrał 11. etap Tour de France, Pogacar wciąż liderem

Vingegaard wygrał 11. etap Tour de France, Pogacar wciąż liderem
Vingegaard wygrał 11. etap Tour de France, Pogacar wciąż lideremPAP
Duńczyk Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike) wygrał 11. etap kolarskiego wyścigu Tour de France z Evaux-les-Bains do Le Lioran (211 km). Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), drugi na mecie w tym samym czasie co zwycięzca.

Vingegaard odniósł czwarte etapowe zwycięstwo w "Wielkiej Pętli". Trzeci ze stratą 25 s był Belg Remco Evenepoel (Soudal-Quick-Step), a czwarty długo jadący razem z nim Słoweniec Primoz Roglic (Red Bull-Bora-hansgrohe), który jednak w końcówce miał upadek i przyjechał na metę 55 s po Duńczyku.

Pogacar, który w wyścigu prowadzi nieprzerwanie od czwartego etapu, a liderem był też po drugim, próbował w środę, na najdłuższym odcinku tegorocznego wyścigu, jeszcze ugruntować swoją przewagę. Zaatakował na przełęczy Perol, 32 km przed metą i uzyskał 40 sekund przewagi. Został jednak doścignięty przez Vingegaarda na następnym wzniesieniu, Perthus. Obydwaj zmierzali razem do mety, gdzie Duńczykowi po raz pierwszy w karierze udało się pokonać na finiszu swojego wielkiego rywala.

Dla Vingegaarda, zwycięzcy ostatnich dwóch edycji Tour de France, środowa wygrana miała olbrzymie znaczenie. Duńczyk potwierdził start w tegorocznym Tour de France niedługo przed rozpoczęciem imprezy. Nie ścigał się od wypadku na początku kwietnia w wyścigu Dookoła Kraju Basków. Doznał wówczas złamania obojczyka i kilku żeber, a ponadto zdiagnozowano u niego odmę płucną.

"Towarzyszy mi dziś wiele emocji. Powrócić w taki sposób po tamtym wypadku znaczy dla mnie bardzo wiele. Nie udałoby mi się przejść przez wszystkie te problemy i przeciwności bez wsparcia mojej rodziny" - mówił na mecie, nie kryjąc łez.

W klasyfikacji generalnej Pogacar powiększył przewagę na Evenepoelem do 1.05, trzeci jest Vingegaard - 1.14, a Roglic traci 2.45.

W czwartek kolarzy czeka blisko 204-kilometrowy etap z Aurillac do Villeneuve-sur-Lot (203,6 km). Tour de France zakończy się 21 lipca w Nicei.