Złote medale Polaków w pływaniu i lekkoatletyce podczas Uniwersjady

Złote medale Polaków w pływaniu i lekkoatletyce podczas UniwersjadyPAP
W piątek podczas 31. Letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu Adela Piskorska wywalczyła złoto na 100 m st. grzbietowym, Nikola Horowska złoto, a Marlena Granaszewska srebro w biegu na 200 m, natomiast brąz drużyna taekwondzistek, Dawid Piłat w rzucie młotem i florecista Jan Jurkiewicz.

Piskorska przepłynęła 100 m w czasie 1.00,20. Portugalka Camila Rodrigues Rebelo była wolniejsza o 0,30 s, a Włoszka Federica Toma o 0,45 s. Blisko medalu była Paulina Peda, która uplasowała się na czwartym miejscu z czasem 1.00,87

"Rzeczywiście, widać, że tu nie ma przypadku i bardzo się cieszę, że udało mi się zaprezentować z dobrej strony, bo jeszcze dwa dni temu leżałam chora w łóżku i nawet nie byłam na basenie. A jednak udało się dobrze popłynąć z lepszym czasem, niż niedawno na mistrzostwach świata w Fukuoce" – mówiła Piskorska.

Podobnie jak Peda, na czwartym miejscu w rywalizacji na dystansie 200 m st. klasycznym uplasował się Dawid Wiekiera z czasem 2.11,98. Wygrał Chińczyk Haiyang Qin, który rezultatem 2.08,09 pobił rekord Uniwersjady. Srebrny i brązowy medal wywalczyli Japończycy - Yu Hanaguruma z czasem 2.10,31 oraz Yamato Fukasawa, który był o 0,08 s wolniejszy od rodaka.

Kolejne medale lekkoatletów

Lekkoatleci, którzy mieli już w dorobku pięć medali, dołożyli w piątek trzy kolejne. Dla Horowskiej, zwyciężczyni biegu na 200 m z czasem 23 s, to drugi złoty krążek w Chengdu - wcześniej wywalczyła złoto w skoku w dal. Granaszewska na dystansie 200 m była od koleżanki z reprezentacji wolniejsza o 0,20 s. Brąz zdobyła zawodniczka z RPA Banele Withney Shabangu z czasem 23,29 s.

Piłat jest natomiast pierwszym polskim lekkoatletą, który w tej edycji Uniwersjady zdobył brąz. Krążek zapewnił mu rzut na odległość 72,27 m. Wygrał Chińczyk Qi Wang z rezultatem 73,63 m, a srebro wywalczył Portugalczyk Decio Andrade - 73,43.

Jurkiewicz z brązem we florecie

Jurkiewicz zdobył pierwszy medal szermierzy podczas imprezy w Chinach. W półfinale pokonał go Pierre Loisel 15:10. Francuz zakończył zawody ze srebrem po porażce w finale z reprezentantem Hongkongu, złotym medalistą igrzysk olimpijskich w Tokio Ka Longiem Cheungiem 12:15. Brąz zdobył natomiast także pochodzący z Hongkongu Chun Yin Ryan Choi, który w półfinale uległ Cheungowi 12:15.

"To jest wielki sukces z mojej perspektywy, na pewno największy w moim życiu. Medal na uniwersjadzie daje nadzieję na krążki innych imprez w przyszłości. Wiadomo, że marzeniem jest start w igrzyskach olimpijskich, a jeszcze większym zdobycie medalu, ale teraz trzeba skupić się na pierwszym etapie, czyli kwalifikacji" – podkreślił florecista.

Taekwondzistki w składzie: Aleksandra Kowalczuk, Julia Sereda, Łucja Oleszczuk oraz Patrycja Adamkiewicz w 1/8 finału miały wolny los, a w ćwierćfinale wygrały z Turczynkami. W walce o finał przegrały z późniejszymi złotymi medalistkami Chinkami. Srebro zdobyła drużyna Uzbekistanu, a obok Polek na najniższym stopniu podium stanęły Koreanki.

Już 20 medali Polaków

Od początku imprezy w Chengdu biało-czerwoni zgromadzili już 20 medali, w tym 7 złotych, 6 srebrnych oraz 7 brązowych.

Złote medale wywalczyli pływacy w sztafecie 4x100 m st. dowolnym (Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska), Kamil Sieradzki (200 m st. dowolnym) i Adela Piskorska (100 m st. grzbietowym) oraz lekkoatleci Nikola Horowska (skok w dal, bieg na 200 m), Oskar Stachnik (dysk) i Konrad Bukowiecki (kula).

Po srebrne sięgnęli: pływacy Jakub Majerski (50 m st. motylkowym), Jan Kałusowski (100 m st. klasycznym) i sztafeta mieszana 4x100 m st. zmiennym (Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski) oraz lekkoatleci Magdalena Bokun (skok w dal), Szymon Mazur (pchnięcie kulą) i Marlena Granaszewska (bieg na 200 m).

Na najniższym stopniu podium stanęli: Oskar Miliwek (strzelectwo - pistolet szybkostrzelny na 25 m), Patrycja Adamkiewicz (taekwaondo, kat. 57 kg), drużyna taekwondo (Patrycja Adamkiewicz, Aleksandra Kowalczuk, Julia Sereda, Łucja Oleszczuk), Dominika Sztandera (pływanie - 100 m st. klasycznym), Kacper Szczurowski (judo - kat. +100 kg), florecista Jan Jurkiewicz oraz Dawid Piłat (lekkoatletyka - rzut młotem).