Nie tylko Niemcy, Turcja również zagra "u siebie" na Euro 2024

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Nie tylko Niemcy, Turcja również zagra "u siebie" na Euro 2024

Tureccy kibice zaznaczą swoją obecność na Euro-2024
Tureccy kibice zaznaczą swoją obecność na Euro-2024Profimedia
Z wyjątkiem gospodarzy Euro 2024, Niemiec, Turcja jest drużyną, która w rozpoczynającym się w piątek turnieju będzie czuła się najbardziej jak u siebie w domu. W kraju mieszka około półtora miliona "Turków-Niemców", to diaspora znacznie większa nawet od polskiej.

Ze względu na wojnę z Rosją, aktualnie Ukraina zajmuje drugie miejsce pod względem liczby obcokrajowców przebywających w Niemczech. Rumunia, Polska, Włochy, Chorwacja i Grecja również znajdują się w pierwszej 10.

Według Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej, co najmniej 1,9 miliona obywateli Turcji mieszka w Europie, z czego 68 procent w Niemczech. Oprócz tej liczby, również Turcy urodzeni na terytorium Niemiec prawdopodobnie będą kibicować drużynie swojej rodziny, a nie krajowi, w którym się urodzili.

Fani Galatasaray świętują tytuł w Berlinie
Fani Galatasaray świętują tytuł w BerlinieAFP

Dwie narodowości, jedna drużyna

"Urodziłem się w Berlinie, ale mogę zapewnić, że będę kibicował Turcji, tak jak 99 procent moich krewnych" - powiedział Burak, syn Turków, w wywiadzie dla Flashscore. Podobnie jak wielu mieszkańców dzielnicy Neukölln w stolicy Niemiec, Burak uważa się za Turka.

"Musisz wybrać, nie możesz być jednocześnie Niemcem i Turkiem" -  wyjaśnił. "Niemcy nie traktują nas jak Niemców, jak mógłbym czuć się Niemcem?" - zapytał. "W czwartym pokoleniu nadal będziesz pytany «skąd pochodzi twoje nazwisko, skąd pochodzą twoi rodzice»" - dodał.

Pochodzący z tureckiej rodziny Gündogan jest jednym z niewielu potomków, którzy nie będą kibicować Turcji
Pochodzący z tureckiej rodziny Gündogan jest jednym z niewielu potomków, którzy nie będą kibicować TurcjiAFP

"Kiedyś było gorzej, bo potomkowie zawsze kibicowali każdej drużynie, która mierzyła się z Niemcami" - dodał z przekąsem Burak. "Kiedyś było radykalnie, ale w ciągu ostatnich pięciu lat zrobiło się lepiej. Zawsze byliśmy za przeciwnikiem, teraz jest trochę więcej dumy z kraju" - powiedział.

"Im dalej od pierwszego pokolenia imigrantów, tym więcej ludzi kibicuje Mannschaft" - zapewnił Flashscore. Tureckie wpływy gołym okiem widać nawet w niemieckiej reprezentacji narodowej, z takimi zawodnikami jak Emre Can, Memet Özil i İlkay Gündoğan.

Syn Turków, Emre Can, został powołany przez Niemcy
Syn Turków, Emre Can, został powołany przez NiemcyProfimedia

Powojenna imigracja

Ogromna koncentracja Turków w kraju goszczącym Euro 2024 wynika z ożywienia gospodarczego po II wojnie światowej. Większość osób pochodzenia tureckiego ma swoich przodków związanych z programem Gastarbeiter ("pracownik gościnny") z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

W 1961 r., w środku boomu gospodarczego, który spowodował znaczny niedobór siły roboczej, Niemcy podpisały dwustronną umowę z Turcją, aby umożliwić niemieckim firmom rekrutację tureckich pracowników. Umowa obowiązywała przez 12 lat, w czasie których granicę przekroczyło około 650 000 pracowników, wielu z nich wraz z rodzinami. Napływ nie ustał po tej fali - mając znajomych lub dalszych krewnych, kolejni Turcy szukali szczęścia w Europie Zachodniej zaczynając właśnie w Niemczech.

Ewolucja tureckiej populacji w Niemczech
Ewolucja tureckiej populacji w NiemczechEscritório Federal de Estatísticas, 2020

Oto 10 krajów z największą liczbą emigrantów do Niemiec, według zeszłorocznych danych Statista, niemieckiego instytutu badawczego:

1) Turcja: 1 548 095

2) Ukraina: 1 239 705

3) Syria: 972 460

4) Rumunia: 909 795

5) Polska: 887 715

6) Włochy: 644 035

7) Bułgaria: 436 860

8) Chorwacja: 434 045

9) Afganistan: 419 410

10) Grecja: 359,045

Turcja zadebiutuje na Euro przeciwko Gruzji 18 czerwca.