Nowy format Ligi Mistrzyń, UEFA podaje informacje o zmianach od 2025 roku

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Nowy format Ligi Mistrzyń, UEFA podaje informacje o zmianach od 2025 roku
Trofeum Ligi Mistrzów
Trofeum Ligi Mistrzów
UEFA
Nowy format najważniejszych europejskich rozgrywek klubowych zostanie wprowadzony w 2025 roku. Będzie on oparty na tym samym modelu, co rozgrywki mężczyzn.

Po ogłoszeniu reformy w piątek, w poniedziałek UEFA ujawniła więcej szczegółów na temat nowego formatu czolowych europejskich rozgrywek w kobiecej piłce. Nowa Liga Mistrzyń, która ma wystartować w sezonie 2025/26, będzie miała 18 drużyn w rundzie zasadniczej i przyjmie ten sam szwajcarski model, co rozgrywki mężczyzn.

Zamiast zwykłych trzech przeciwników, kluby zmierzą się z sześcioma drużynami (trzy u siebie, trzy na wyjeździe), które będą pochodzić z trzech różnych poziomów trudności (losowanie podzieli drużyny na trzy koszyki, w zależności od ich rankingu).

Po tych meczach drużyny zostaną umieszczone w tabeli ligowej, w której cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów; drużyny między piątym a 12. miejscem rozegrają dwumecz play-off o awans; te między 13. a 18. miejscem zostaną wyeliminowane.

Kwalifikacje

Zwycięzca ostatniej edycji i mistrzowie trzech najwyżej sklasyfikowanych lig krajowych awansują bezpośrednio do fazy grupowej. Dołączają do nich mistrzowie krajów z miejsc od czwartego do szóstego, a także wicemistrzowie dwóch najlepszych krajów w rankingu (obecnie są to Francja i Niemcy).

Cztery drużyny ze ścieżki mistrzowskiej i pięć z ligowej mają wyłonić kwalifikacje. Ta ścieżka uwzględnia wicemistrzów z 17. kraju (obecnie Kazachstan) i trzecią drużynę z siódmego kraju (Czechy).

Nowe rozgrywki

Kolejną ważną nowością jest wprowadzenie drugich rozgrywek klubowych na poziomie kontynentalnym. Będą to rozgrywki stricte pucharowe, z sześcioma rundami dwumeczowymi. Zwycięzca uzyska bezpośredni dostęp do Ligi Mistrzów w kolejnym sezonie.

Drużyny, które zajmą trzecie miejsca w krajach zajmujących miejsca od 8. do 13. w rankingu oraz wicemistrzowie krajów zajmujących miejsca od 18. do 24. wejdą bezpośrednio do tych rozgrywek. Drużyny wyeliminowane z Ligi Mistrzów również będą miały dostęp do tych rozgrywek.