Bordeaux ukarane za wtargnięcie na murawę, przez co nadzieje na awans legły w gruzach

Lucas Buades upada na ziemię po tym, jak został zaatakowany
Lucas Buades upada na ziemię po tym, jak został zaatakowanyAFP
Szanse Bordeaux na natychmiastowy powrót do Ligue 1 zostały zniweczone w poniedziałek, gdy komisja dyscyplinarna ligi francuskiej uznała ich ostatni mecz w sezonie, wstrzymany po ataku kibica na zawodnika Rodez, za zwycięstwo gości.

Bordeaux rozpoczęło mecz 2 czerwca na trzecim miejscu pod względem różnicy bramek za Metz, a awansowały tylko dwie najlepsze drużyny. Rodez walczyło o uniknięcie spadku.

Mecz został przerwany po 23 minutach, gdy kibic gospodarzy wszedł na boisko i popchnął zawodnika Rodez, Lucasa Buadesa, który właśnie wyprowadził drużynę gości na prowadzenie.

Sędzia odesłał obie drużyny do szatni, a później przerwał mecz.

Lucas Buades świętuje po zdobyciu bramki dla Rodez
Lucas Buades świętuje po zdobyciu bramki dla RodezAFP

Bordeaux domagało się powtórzenia meczu.

W odpowiedzi na werdykt, klub nazwał orzeczenie "niezrozumiałym i nieproporcjonalnym" i zapowiedział, że odwoła się do Francuskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Sportowego "tak szybko, jak to możliwe".

Oprócz orzeczenia, że Rodez wygrało, panel dyscyplinarny nakazał odjęcie punktu Bordeaux od początku przyszłego sezonu i zamknięcie południowej trybuny stadionu Matmut Atlantique na co najmniej dwa mecze.

Lucas Buades leży na ziemi po tym, jak został zaatakowany
Lucas Buades leży na ziemi po tym, jak został zaatakowanyAFP

Policja twierdzi, że kibic wtargnął na boisko i "brutalnie popchnął" Buadesa, który według sędziego doznał wstrząśnienia mózgu.

Ponad 40-tysięczny tłum zgromadził się w Bordeaux w nadziei, że ich drużyna zapewni sobie awans do Ligue 1, rok po tym, jak spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Kibice Bordeaux reagują, gdy mecz z Rodez zostaje przerwany
Kibice Bordeaux reagują, gdy mecz z Rodez zostaje przerwanyAFP

Le Havre sięgnęło po mistrzostwo Ligue 2, zapewniając sobie powrót do Ligue 1 po 14 latach nieobecności. Metz pokonało Bastię 3:2, co dało im drugie miejsce, z trzema punktami przewagi nad Bordeaux i lepszą różnicę bramek.

Dzięki wygranej Rodez, które zajmowało pierwsze miejsce spadkowe, awansowało o trzy pozycje. Z kolei Annecy spadło o jedno miejsce i zostało zdegradowane.