Polacy po raz trzeci złotymi medalistami drużynowych mistrzostw Europy

Polacy po raz trzeci złotymi medalistami drużynowych mistrzostw EuropyPAP
Polscy żużlowcy zdobyli w Grudziądzu złoty medal drużynowych mistrzostw Europy. Biało-czerwoni, którzy obronili tytuł, uzyskali 51 pkt i wyprzedzili Danię - 35 i Szwecję - 20. Czwarte miejsce zajęli Czesi - 13. To trzeci triumf reprezentacji Polski w tych zawodach w ich trzyletniej historii.

Najwięcej punktów dla reprezentacji Polski wywalczył Patryk Dudek - 14. Biało-czerwoni prowadzili od pierwszego biegu, wygranego przez Bartosza Zmarzlika, a potem konsekwentnie powiększali przewagę.

Polacy jechali równo, pewnie, a wszyscy zawodnicy mieli duży wpływ na końcowy rezultat. Zmarzlik przywiózł 13 punktów, tak jak i Piotr Pawlicki, a Przemysław Pawlicki dołożył 10 pkt. Nawet rezerwowy Wiktor Przyjemski zdobył jedno "oczko" w swoim jedynym 19. wyścigu.

Drugie miejsce zajęli Duńczycy, z którymi równorzędnej walki nie dali rady nawiązać Szwedzi. Czesi byli tłem w całej stawce i zajęli ostatnie miejsce w finale.

Była to trzecia edycja drużynowych mistrzostw Europy i trzeci triumf biało-czerwonych. W 2022 roku w Poznaniu Polacy wyprzedzili Duńczyków i Brytyjczyków, a czwartą lokatę zajęli Szwedzi. Rok temu biało-czerwoni w niemieckim Stralsundzie wyprzedzili Danię i Wielką Brytanię. Czwarte miejsce zajęli Niemcy.