Sekwana nadal zanieczyszczona mimo inwestycji za blisko 1,5 mld euro

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Sekwana nadal zanieczyszczona mimo inwestycji za blisko 1,5 mld euro

Sekwana nadal zanieczyszczona mimo inwestycji za blisko 1,5 mld euro
Sekwana nadal zanieczyszczona mimo inwestycji za blisko 1,5 mld euroPAP
Zawody olimpijskie w pływaniu na Sekwanie nadal stoją pod znakiem zapytania z powodu skażenia wody, mimo że zainwestowano już 1,4 mld euro na oczyszczenie rzeki. Członkowie kajakarskiego klubu w stolicy Francji "Arc en Seine Kayak" wyłowili z Sekwany podczas spływu plastikowe i organiczne śmieci.

W kwietniu testy przeprowadzone przez organizację charytatywną Surfrider Foundation Europe ujawniły "alarmujące" poziomy bakterii E. coli w rzece.

Kajakarze, którzy dokonali spływu Paul Maakad, Sarah Birden i Vincent Darnet pokazali wyłowione z rzeki śmieci.

"Mój kajak wywrócił się, byłem w wodzie, ale jestem OK" – powiedział Maakad cytowany przez portal NBCnews.com.

W lecie w Sekwanie ma się odbyć rywalizacja triathlonistów oraz walka o olimpijskie złoto na otwartym akwenie na dystansie 10 km. Z powodu zanieczyszczenia rzeki odwołano jednak w sierpniu, z powodu złych wyników analiz chemicznych składu wody, mistrzostwa świata w pływaniu na otwartych akwenie oraz test przedolimpijski w triathlonie i w paratriathlonie.

Mimo to prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał wykąpać się w Sekwanie jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi.

Natomiast przewodniczący komitetu organizacyjnego Paryż 2024 Tony Estanguet jest bardziej ostrożny. Przyznał ostatnio, że pływacka część triathlonu może zostać przesunięta na inny termin, a nawet odwołana, jeśli poziom zanieczyszczeń będzie zbyt wysoki.

"Tego ostatniego oczywiście chcemy uniknąć. Ta decyzja nie jest jednak od nas zależna – to zakaz wydany przez międzynarodową federację" – mówił Estanguet.

Wpływ na jakość wody mają szczególnie ulewne deszcze, gdyż po nich do rzeki trafiają zanieczyszczenia miejskie, mimo wielu inwestycji, m.in. utworzenia zbiornika przelewowego zwanego Basenem Austerlitz.

Igrzyska rozpoczną się 26 lipca, triathlon mężczyzn i kobiet zaplanowano odpowiednio na 30 i 31 lipca, a zawody drużyn mieszanych na 5 sierpnia. Sekwana ma być także miejscem maratonu pływackiego na 10 km i akwenem dla paratriathlonistów – obydwa wydarzenia mają zostać przeprowadzone w sierpniu.

Mer Paryża Anne Hidalgo zapowiadała, że do 2025 roku udostępnione zostaną w stolicy trzy strefy, gdzie dozwolona będzie, zabroniona od 1923 roku, kąpiel w rzece. Złożyła także kilkanaście miesięcy temu obietnicę kąpieli w Sekwanie.