Kadrowe "trzęsienie ziemi" w Alpine trwa. Rob White zwolniony w trybie natychmiastowym

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Kadrowe "trzęsienie ziemi" w Alpine trwa. Rob White zwolniony w trybie natychmiastowym

Kadrowe "trzęsienie ziemi" w Alpine trwa. Rob White zwolniony w trybie natychmiastowym
Kadrowe "trzęsienie ziemi" w Alpine trwa. Rob White zwolniony w trybie natychmiastowymPAP
Dyrektor operacyjny ds. wyścigów samochodowych Rob White został w trybie natychmiastowym zwolniony z zespołu Alpine F1. Decyzję podpisał szef zespołu z Enstone Bruno Famina.

White pełnił tę funkcję od 2016 roku, do ekipy Renault dołączył dwie dekady temu, gdy w zespole o tytuł mistrza świata walczył Hiszpan Fernando Alonso.

"W ramach szerszej restrukturyzacji operacyjnej zespołu możemy potwierdzić odejście Roba White'a" - potwierdził rzecznik teamu. "Zespół jest mu wdzięczny za wysiłki podjęte podczas jego długiej kariery zarówno w Enstone, jak i w Viry-Chatillon, gdzie kierował projektem silnika, który zdobył mistrzostwo w latach 2005 i 2006. Życzymy mu wszystkiego najlepszego w przyszłych przedsięwzięciach" - dodał.

Nieoficjalnie powodem dymisji White'a są słabe wyniki osiągane w sezonie przez zespół. Alpine zdobyło zaledwie 2 pkt w ośmiu rundach cyklu i plasuje się na przedostatniej 9. pozycji w klasyfikacji konstruktorów. W sezonie 2023 zajęli szóstą lokatę, a dwa lata temu byli na czwartej pozycji.

W ostatnim wyścigu o GP Monako w Monte Carlo obaj francuscy kierowcy Esteban Ocon i Pierre Gasly zderzyli się już na pierwszym okrążeniu. Ocon zakończył jazdę, natomiast Gasly nie uszkodził poważnie bolidu i dojechał do mety na 10 pozycji zdobywając punkt. Obu kierowcom wygasają kontrakty z końcem tegorocznego sezonu.

Alpine niedawno zatrudniła Davida Sancheza, który zaczynał w Renault, a następnie przeniósł się do Ferrari i McLarena. Teraz został dyrektorem wykonawczym we francuskim teamie i wskaże nowe osoby, z którymi będzie chciał wyprowadzić Alpine z zapaści.

Na razie szef teamu Otmar Szafnauer jest już prawie rok na urlopie, a dyrektor sportowy Alan Permane i dyrektor techniczny Pat Fry odeszli po poprzednim sezonie.

Permane jest obecnie dyrektorem sportowym w Visa Cash App RB Formula One Team należącym do Red Bulla, a Fry dyrektorem technicznym w Williamsie. Pod koniec grudnia 2023 z Alpine odszedł także dyrektor wyścigowy Davide Brivio (wrócił do MotoGP), a w marcu 2024 z teamem pożegnał się szef techniczny Matt Harman i specjalista od aerodynamiki Dirk de Beer.

Na razie nie wiadomo, kogo będzie chciał zatrudnić Sanchez. Alpine ma w dorobku nadal tylko 2 pkt, a ostatni w klasyfikacji konstruktorów z zerowym dorobkiem Sauber zapowiada, że za tydzień w GP Kanady w Montrealu chce walczyć o punkty. Taką deklarację złożył kierowca tego zespołu Fin Valtteri Bottas.