Dwoje nowych podopiecznych PFN z kwalifikacją olimpijską i tytułem mistrza EuropyPAP
Dwoje nowych podopiecznych Polskiej Fundacji Narodowej z kolejnymi sukcesami. Specjalizująca się w windsurfingu Maja Dziarnowska wywalczyła kwalifikację olimpijską, a żużlowiec Wiktor Przyjemski został mistrzem Europy juniorów - podał we wtorek Temistokles Brodowski z PFN.

Dziarnowska to brązowa medalistka windsurfingowych mistrzostw Europy 2022 w klasie iQFoil, a Przyjemski - drużynowy mistrz świata juniorów na żużlu. Oboje ostatnio weszli do grona beneficjentów programu wspierającego młodych sportowców PFNteam100.

Zawodniczka SKŻ Ergo Hestia Sopot uzyskała kwalifikację podczas rozgrywanych w Hadze mistrzostw świata klas olimpijskich. Dziarnowska uzyskała indywidualnie 19. wynik, ale w klasyfikacji krajów była 10., a w finałowych wyścigach klasy iQFoil przewidziano kwalifikację po 11 miejsc.

Zawodnik Abramczyk Polonii Bydgoszcz okazał się najlepszy podczas finału Indywidualnych Mistrzostw Europy IMEJ U-19 na żużlu rozgrywanego na stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim. Został indywidualnym mistrzem Europy juniorów po tym, jak wygrał wszystkie swoje biegi. Przez całe zawody nie stracił żadnego punktu.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej, Marcin Zarzecki, podkreślił, że program PFNteam100 zawsze wspierał utalentowanych młodych polskich sportowców.

"Wspieranie Mai Dziarnowskiej, która ma już kwalifikację na XXXIII Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 i mistrza Wiktora Przyjemskiego to naturalna konsekwencja stawiania na najlepszych, których sukcesy przyczyniają się do promocji Polski za granicą" - powiedział.

Wiceprezes PFN Michał Góras przypomniał, że to kolejny w ostatnim miesiącu sukces żużlowca z Bydgoszczy - najpierw został drużynowym mistrzem Europy, a następnie obronił w Rydze drużynowe mistrzostwo świata juniorów.

"Wiktor pokazał na co go stać, deklasując swoich rywali na gorzowskim torze. Zasłużenie sięgnął po tytuł najlepszego juniora w Europie" – powiedział Góras. "Wierzyliśmy w jego potencjał i cieszymy się, że wsparcie PFN pozwoliło mu osiągnąć takie sukcesy" – dodał.

Dziarnowska jest członkiem kadry narodowej od 2009 roku, ale swoją przygodę z windsurfingiem rozpoczęła w 2002 roku. Od 2020 roku przeszła do nowej klasy windsurfingowej iQFoil - deski tej klasy posiadają jeden żagiel o rozmiarach 8 m kw. dla kobiet oraz 9 m kw. dla mężczyzn. Zawody olimpijskie odbędą się w Marsylii.

18-letni żużlowiec ściga się w pierwszoligowej Polonii Bydgoszcz i jest w kadrze narodowej juniorów. Przygodę z motosportem rozpoczął jako siedmiolatek od kategorii 50 ccm, w 2020 zdobył licencję w kategorii 500 ccm, która dała mu możliwość profesjonalnej kariery i startu w drużynowych mistrzostwach Polski juniorów. W 2022 r. wywalczył z kadrą tytuły drużynowego mistrza Europy juniorów oraz drużynowego mistrza świata juniorów.

PFN od 2017 roku pomaga w rozwoju polskich sportowców reprezentujących kraj na arenie międzynarodowej - przez PFNteam100 Fundacja wsparła już ponad 500 zawodników, którzy zdobyli kilkadziesiąt medali olimpijskich i paraolimpijskich oraz blisko 600 medali na mistrzostwach Europy i świata. Program stypendialny pozwala im na łączenie kariery sportowej z nauką, podnoszenie kwalifikacji oraz godne reprezentowanie Polski na świecie.

Z realizowanego przez PFN programu stypendialnego korzystały m.in. tenisistka Iga Świątek, lekkoatleci Sofia Ennaoui, Ewa Swoboda, Joanna Mazur oraz Konrad Bukowiecki czy łyżwiarka szybka Natalia Maliszewska - wyliczył Brodowski. Przypomniał, że w 2022 r. do zespołu dołączył ścigający się w klasie WRC2 kierowca rajdowy Mikołaj Marczyk.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.