Bagnaia z pole position w kwalifikacjach GP Niemiec, Marquez trzykrotnie ulega wypadkowi

Bagnaia prowadzi w klasyfikacji mistrzostw świata
Bagnaia prowadzi w klasyfikacji mistrzostw świataProfimedia
Panujący mistrz świata MotoGP z Ducati, Francesco Bagnaia, zdobył pole position do Grand Prix Niemiec po tym, jak zajął pierwsze miejsce w sobotniej sesji kwalifikacyjnej. Marc Marquez z Hondy rozbił się trzykrotnie.

Bagnaia, który prowadzi w klasyfikacji mistrzostw świata, był najszybszy na przesychającym torze Sachsenring z czasem 1 minuty 21,409 sekundy, wyprzedzając o 0,078 sekundy Lucę Mariniego z VR46 Racing - przyrodniego brata Valentino Rossiego.

"Dzisiejszy poranek był dość trudny. Bardzo łatwo było popełniać błędy i tracić czasy okrążeń przez żółte flagi" - powiedział Bagnaia, który wygrał zeszłotygodniowe Grand Prix Włoch.

"Jestem zadowolony z dotychczasowej pracy."

Bagnaia zdobył również pole position na torze Sachsenring w 2022 roku.

Jack Miller uzupełnił pierwszy rząd, kończąc na trzecim miejscu na Red Bull KTM.

"To bardzo ważne, aby mieć tutaj dobre kwalifikacje i wrócić do pierwszego rzędu. Myślę, że z tego miejsca możemy wykonać dobrą robotę" - powiedział Miller.

Zawodnicy Pramac Racing, Jorge Martin i Johann Zarco, wystartują z drugiego rzędu, obok Marco Bezzecchiego, który ukończył wyścig na piątym miejscu, mimo kraksy w Q2.

Sześciokrotny mistrz świata MotoGP z Hondy, Marquez, był siódmy po kraksie zarówno w Q1, jak i Q2, co było jego najgorszym wynikiem w kwalifikacjach do Grand Prix Niemiec, które wygrał osiem razy.

Jednak najbardziej wstrząsający wypadek Marqueza miał miejsce podczas piątkowego treningu, kiedy został wyrzucony w żwir po tym, jak jego motocykl wyjechał spod niego i uderzył w Zarco, prawie przecinając motocykl zawodnika Pramac Racing na pół.

Brat Marqueza, Alex (Gresini Racing), był tuż za nim na ósmym miejscu, podczas gdy Brad Binder z Red Bull KTM po pierwszym Q1 zajął dziewiątą pozycję.

Francuski mistrz świata 2021 Fabio Quartararo był 12.