Thurnbichler pozostaje trenerem skoczków narciarskich, ale z nowymi asystentami

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Thurnbichler pozostaje trenerem skoczków narciarskich, ale z nowymi asystentami

Thurnbichler pozostaje trenerem skoczków narciarskich, ale z nowymi asystentami
Thurnbichler pozostaje trenerem skoczków narciarskich, ale z nowymi asystentamiPAP
Thomas Thurnbichler pozostanie trenerem kadry narodowej skoczków narciarskich, ale będzie miał nowych asystentów - Macieja Maciusiaka i Arvida Endlera. Poinformował o tym Polski Związek Narciarski, po spotkaniu podsumowującym sezon, jeden z najsłabszych w ostatnich latach.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najwyższe - 19. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, który jako jedyny stał na podium indywidualnych zawodów. Wynik punktowy z tej edycji był dla biało-czerwonych trzecim najgorszym, od kiedy Adam Małysz zakończył karierę w 2011 roku. Sześciu podopiecznych trenera Thurnbichlera: Zniszczoł, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Paweł Wąsek i Maciej Kot zgromadziło łącznie 1348 pkt.

Pomimo tego nie zdecydowano się na zmianę trenera głównego – pozostanie nim Thurnbichlera, dla którego będzie to trzeci sezon pracy w Polsce. Zmian dokonano natomiast w sztabie. Asystentem Austriaka będzie Maciusiak, dotychczasowy koordynator Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej "ORLEN Szukamy Następców Mistrza".

Thurnbichler przyznał, że w przygotowaniach do kolejnego sezonu nastąpią pewne zmiany względem poprzedniego.

"Wykorzystałem czas po sezonie, aby zastanowić się, jakie zmiany będą potrzebne. To jasne, że ponownie wezmę na siebie pełną odpowiedzialność za przygotowanie fizyczne. Będziemy mieli bardziej efektywny plan obozu - mniej podróży i bardziej efektywny okres jesienny. Zmieniliśmy także ponownie strategię, aby wrócić do tego, co istotne w skokach narciarskich pod względem treningowym. Sztab szkoleniowy kadr będzie wyglądał inaczej. Do mnie, jako głównego trenera, dołączy Maciej Maciusiak, który jest świetnym trenerem i będzie moim asystentem" – powiedział Austriak cytowany na stronie PZN.

Do sztabu szkoleniowego dołącza Endler - specjalista odpowiedzialny za wsparcie szkolenia fazy lotu.

"Przez ostatnie cztery lata pracowałem w tunelu do lotów w kombinezonie wingsuit w Sztokholmie, edukowałem również drużyny skoczków narciarskich. W zeszłym roku zdobyłem drużynowe mistrzostwo świata w akrobatycznym lataniu w kombinezonie wingsuit. Od tego roku rozpocznę pracę na pełen etat w polskiej kadrze. Przez ostatnie dwa lata pracowałem już razem na kilku małych obozach z Thomasem i dołączałem do nich na skoczni. Od teraz moja baza będzie w Krakowie, za każdym razem będę się pojawiać na skoczni. Do tego będziemy powracać do Sztokholmu, by trenować w tunelu aerodynamicznym" - powiedział Endler.

Sztab uzupełniają trener techniczny Mathias Hafele i fizjoterapeuta Paweł Gurbisz.

Do zmian doszło także Kadrze Narodowej B. Jej głównym trenerem został Wojciech Topór, dotychczasowy asystent Thurnbichlera. Będzie on współpracował z Krzysztofem Biegunem.