Czwarte miejsce Michała Chmielewskiego na 200 m st. motylkowym. Adela Piskorska w finale

Czwarte miejsce Michała Chmielewskiego na 200 m st. motylkowym podczas MŚ w DauszePAP
Michał Chmielewski na 200 m stylem motylkowym i polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym zajęli czwarte miejsca w środowych finałach pływackich mistrzostw świata w Dausze. Do finału na 50 m stylem grzbietowym awansowała Adela Piskorska.

W polskiej sztafecie mieszanej doszło do zmiany w składzie w porównaniu do zestawienia, które rano rywalizowało w eliminacjach - Adriana Jaśkiewicza zastąpił Jakub Majerski, a Kornelię Fiedkiewicz Katarzyna Wasick.

Zmiany pozwoliły Polakom nieco poprawić czas, jednak ostatecznie wynik 3.46,04 nie dał im medalu. Bezkonkurencyjni w środę byli Amerykanie, którzy wywalczyli złoto z czasem 3.40,22. Srebro zdobyli Australijczycy - 3.43,12, a brąz Brytyjczycy - 3.45,09.

Dobry występ polskiej sztafety mieszanej w Dausze zapewnił jej jednak kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Rywalizację na 200 m st. motylkowym wygrał Japończyk Tomoru Honda. Srebro wywalczył Włoch Alberto Razzetti, a brąz Austriak Martin Espernberger.

Michał Chmielewski awansował do finału z trzecim czasem, a szybsi od niego byli jedynie Razzetti i Honda. W decydującym wyścigu Polak poprawił się o 0,02 s, uzyskując 1.55,36, natomiast czwarty w półfinałach Austriak aż o 0,24 s, co pozwoliło mu wyprzedzić polskiego rywala. Honda miał czas 1.53,88.

Awansu do finału został pozbawiony srebrny medalista MŚ w tej konkurencji z zeszłego roku z Fukuoki, brat bliźniak Michała - Krzysztof Chmielewski. We wtorek wygrał swój wyścig półfinałowy, ale popełnił błąd na pierwszym nawrocie i został zdyskwalifikowany.

Rywalizację na 50 m st. klasycznym wygrał Australijczyk Sam Williamson, przed Włochem Nicolo Martinenghim i Amerykaninem Nicolasem Finkiem. Jan Kałusowski odpadł w półfinale.

Na 800 m st. dowolnym najszybszy był reprezentant Irlandii Daniel Wiffen, srebro wywalczył Australijczyk Elijah Winnington, a brąz Włoch Gregorio Paltrinieri.

W jedynym finale kobiecym tego dnia na 200 m st. dowolnym najlepsza była pływaczka z Hongkongu Siobhan Haughey, drugie miejsce zajęła Nowozelandka Erika Fairweather, a trzecie Australijka Brianna Throssell. Aleksandra Polańska nie przebrnęła eliminacji.

Piskorska z szóstym czasem półfinałów 28,06 s została pierwszą Polką, która wystartuje w finale 50 m st. grzbietowym. Paulina Peda zajęła 16. pozycję z czasem 28,33 s i odpadła z rywalizacji. Najszybsza była Australijka Ioana Anderson - 27,51.

Z Polaków w sesji wieczornej wystąpił jeszcze Kamil Sieradzki. W półfinale 100 m st. dowolnym z czasem 48,80 s uplasował się na 15. miejscu i nie zakwalifikował się do finału. Najszybszy był reprezentant Chin Zhanle Pan - 47,73 s.