Granerud wygrywa i prowadzi w Raw Air. Najgorszy w sezonie konkurs Polaków

Halvor Egner Granerud jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i prowadzi w cyklu Raw Air
AFP
Halvor Egner Granerud wygrał konkurs indywidualny w Lillehammer. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, a trzecią pozycję wywalczył Manuel Fettner, który przesunął się w drugiej serii o 13. miejsc i wskoczył na podium. Polacy zanotowali najgorszy konkurs w sezonie. Najlepszy był Kamil Stoch – 15. pozycja.

Po pierwszej serii na czele stawki znajdował się Stefan Kraft, przed Halvorem Egnerem Granerudem i Zigą Jelarem. Jury na początku drugiej serii zdecydowało podnieść belkę na 6. stopień. Wiatr, podobnie jak w pierwszej odsłonie, wiał pod narty.

Anze Lanisek (28. po pierwszej serii) i Dawid Kubacki (24.) potwierdzili, że ich miejsca nie były adekwatne do aktualnej formy. Słoweniec skoczył 135 metrów, a Polak lądował dwa metry bliżej i obaj utrzymywali się na czele ze sporą przewagą nad rywalami. Jako pierwszy wyprzedził ich 19. Daniel Andre Tande, który uzyskał 136 metrów. Ostatecznie Lanisek skończył konkurs na 18. miejscu, a Kubacki uplasował się pozycję niżej.

Pozostali biało-czerwoni, którzy zajmowali miejsca w trzeciej dziesiątce, oddali poprawne skoki. Najlepiej spisał się Aleksander Zniszczoł (123,5 metra, -13,9 pkt za wiatr). Pozwoliło mu to zająć 26. miejsce. Pozycję niżej uplasował się Piotr Żyła (125 m, -16,8). Paweł Wąsek skoczył 122 metry, miał odjęte 15 punktów za wiatr i zakończył zawody na 29. lokacie.

Kamil Stoch miał słabsze warunki od innych skoczków, startujących przed nim. Polak uzyskał 128 metrów, zostało mu odjęte tylko 9,4 pkt i ostatecznie zakończył konkurs jako najlepszy z biało-czerwonych, ale dopiero na 15. pozycji.

Przed ostatnią dziesiątką skoczków jury podniosło belkę na stopień 7. Spowodowane to było słabnącym wiatrem pod narty. Zmiana platformy nie pomogła, ponieważ kolejni skoczkowie, którzy byli w czołowej "10", nie zdołali wyprzedzić Fettnera czy Tschofeniga, który tracił tylko 0,1 pkt do starszego kolegi. Dużo szczęścia miał Manuel Fettner. On jeszcze trafił na dobre warunki i przesunął się z 16. miejsca na podium.

Halvor Egner Granerud pokazał swoją klasę. Po kilku słabszych skokach uzyskał aż 139,5 metra i wyprzedził Austriaków aż o blisko 22 punkty. Nie dał mu rady nawet Stefan Kraft, który lądował 7,5 metra bliżej i przegrał z Norwegiem o 2,3 pkt.

Granerud dzięki zwycięstwu zwiększył swoją przewagę nad Dawidem Kubackim w klasyfikacji generalnej do 378 punktów i jest już o krok od zdobycia Kryształowej Kuli. Stefan Kraft awansował na trzecie miejsce kosztem Anze Laniska i traci do Norwega aż 500 oczek.

Granerud jest też liderem cyklu Raw Air. Norweg wyprzedza drugiego Stefana Krafta o 5 punktów. Trzeci Anze Lanisek traci aż 59,1 pkt. Dawid Kubacki spadł na 8. miejsce ze stratą 74,3 pkt. Kamil Stoch jest 10.