Gubernator Florydy interweniuje u Bidena ws. występu Djokovicia w turnieju Masters w Miami

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Gubernator Florydy interweniuje u Bidena ws. występu Djokovicia w turnieju Masters w Miami
Gubernator Florydy interweniuje u Bidena ws. występu Djokovicia w turnieju Masters w Miami
Gubernator Florydy interweniuje u Bidena ws. występu Djokovicia w turnieju Masters w Miami
PAP
Gubernator Florydy Ron DeSantis wezwał prezydenta USA Joe Bidena, aby pozwolił najlepszemu aktualnie na świecie tenisiście, Serbowi Novakowi Djokovicowi, zagrać w turnieju Masters w Miami, który rozpoczyna się 19 marca.

Dwa dni temu Novak Djokovic oficjalnie wycofał się z udziału w Masters w Indian Wells, ponieważ w USA nadal obowiązuje decyzja, że cudzoziemcy, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19, nie mogą wjechać do tego kraju.

Djokovic, który nie otrzymał szczepionki przeciwko koronawirusowi, w zeszłym miesiącu wystąpił do władz USA o specjalne zezwolenie na grę w turniejach w Indian Wells i Miami. Serbski tenisista nie uzyskał jednak pozwolenia na wjazd do USA.

„Jedyną rzeczą, która powstrzymuje Novaka Djokovica przed udziałem w turnieju tenisowym Miami Open, jest błędny i nienaukowy wymóg szczepień przeciwko Covid-19 prezydenta Bidena dla obcokrajowców. Panie Prezydencie – znieś ograniczenia i pozwól mu rywalizować” – napisał DeSantis do Bidena a kopię listu zamieścił na Twitterze.

W dokumencie gubernator Florydy odniósł się do decyzji Bidena z października 2021 roku, która zakazała obywatelom spoza USA podróżowania do Ameryki drogą powietrzną bez dowodu pełnego szczepienia przeciwko koronawirusowi.

DeSantis sarkastycznie zapytał Biały Dom, czy wielki tenisista Novak Djokovic będzie mógł przypłynąć na Florydę łodzią, aby wziąć udział w zawodach. Gubernator odpowiedzi spodziewa się do 10 marca. Jednocześnie zaznaczył, że administracja Bidena „zezwoliła tysiącom nieszczepionych migrantów na wjazd do kraju przez południową granicę".

Gubernator podsumowując podkreślił, że „obecny zakaz podróżowania stosowany wobec pana Djokovica – i przypuszczalnie milionów innych potencjalnych nieszczepionych zagranicznych gości – wydaje się całkowicie nieuzasadniony w logice, zdrowym rozsądku ani jakiejkolwiek prawdziwej trosce o zdrowie i dobrostan narodu amerykańskiego”.

Co najmniej jedna bahamska firma turystyczna na swojej stronie internetowej zachęca do swojej oferty, informując że „podczas podróży promem na Florydę nie jest wymagany żaden test Covid-19 ani szczepienia”.

Djokovic, jeden z najbardziej znanych sportowców, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19, wygrał w styczniu Australian Open, co było jego 22. wielkoszlemowym triumfem. Rok temu został deportowany z Australii przed tym turniejem, właśnie z powodu braku szczepienia.

Biały Dom ogłosił w zeszłym miesiącu, że 11 maja dokona przeglądu polityki podróżowania po formalnym ogłoszeniu zakończenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego Covid-19. Zgodnie z wytycznymi Administracji Bezpieczeństwa Transportu zasada szczepień obowiązuje co najmniej do 10 kwietnia.