MŚ 2022: Senegal pokonał Ekwador i awansował do fazy pucharowej mistrzostw świataAFP/StatsPerform
Ekwador był w lepszej sytuacji przed rozpoczęciem tego pojedynku, ale przegrał decydujące spotkanie z Senegalem 1:2 i odpadł z mundialu w Katarze. Mistrzowie Afryki stanęli na wysokości zadania i jako pierwszy afrykański zespół wywalczyli awans do 1/8.

Pierwszą groźną okazję wypracował sobie Senegal. Już w trzeciej minucie Idrissa Gueye znalazł się w znakomitej okazji, ale mając piłkę na jedenastym metrze, strzelił mocno i niecelnie.

Kolejną dobrą sytuację Senegal miał w ósmej minucie, ale w sytuacji sam na sam obok bramki strzelił Boulaye Dia. Senegalczycy powinni prowadzić 2:0, ale zmarnowali dogodne sytuacje. Mistrzowie Afryki byli aktywniejsi w pierwszych minutach spotkania.

Po dwóch ostrzeżeniach Ekwador próbował odpowiedzieć, ale brakowało im konkretnych decyzji pod bramką przeciwnika.

Dłuższa przerwa miała miejsce około 20. minuty. Angelo Preciado ucierpiał w starciu z Ismailą Sarrem i przez dłuższy czas nie mógł podnieść się z murawy, ale ostatecznie wrócił do gry.

Kolejną groźną akcję Senegal wyprowadził w 24. minucie. Strzał oddawał Isamaila Sarr, ale piłka po nodze zawodnika Ekwadoru minimalnie minęła bramkę.

Przez następne kilka chwil gra toczyła się w środkowej części boiska, ale piłka była głównie w posiadaniu Ekwadorczyków.

Kolejna przerwa była spowodowana wejściem Sarra, ale ponownie nie zobaczył on żółtej kartki. Tym razem ucierpiał Moises Caicedo, który kilka minut leżał na murawie.

Zwrot akcji nastąpił w 42. minucie. Senegal szybko rozegrał rzut wolny, Ismaila Sarr wpadł w pole karne, tam został przewrócony przez Piero Hincapié, a sędzia podyktował rzut karny. Do jedenastki podszedł sam poszkodowany i zamienił ją na gola. Taki wynik dawał awans do fazy pucharowej Senegalowi.

Sędzia do pierwszej połowy doliczył sześć minut, ale w tym czasie nie wydarzyło się nic konkretnego i Senegal schodził na przerwę z prowadzeniem.

Ekwador po przerwie zaczął grać konkretniej i próbował szybko wyrównać wynik. Jednak nie udawało im się stworzyć sytuacji do strzelenia gola.

Senegal po raz pierwszy starał się zagrozić w 60. minucie, ale dośrodkowanie z rzutu wolnego nie zakończyło się strzałem na bramkę.

Ekwador dopiął swego w 68. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę w polu karnym przedłużył Felix Torres, a z najbliższej odległości do siatki trafił gracz Brighton Moises Caicedo. Taki wynik premiował ekipę z Ameryki Południowej do fazy pucharowej.

Radość Ekwadoru po tym trafieniu trwała zaledwie dwie minuty
Radość Ekwadoru po tym trafieniu trwała zaledwie dwie minutyAFP

Radość Ekwadoru jednak nie trwała długo. Już dwie minuty później Senegal ponownie prowadził. Piłkę z rzutu wolnego w pole karne zagrał Idrissa Gueye, tam odbiła się ona od graczy Ekwadoru i spadła pod nogę gracza Senegalu. Był nim Kalidou Koulibaly, który pewnym strzałem pokonał bramkarza rywali

Kolejne minuty były bardzo wyrównane i oba zespoły szukały szansy na zdobycie gola. Sędzia doliczył sześć minuty i w tym Ekwador mógł upatrywać swojej szansy. Ekipa z Ameryki Południowej przycisnęła i próbowała za wszelką cenę zdobyć wyrównujące trafienie.

Ostatecznie na nic zdały się te próby. Senegal wygrał 2:1 i z drugiego miejsca wywalczył awans do fazy pucharowej mistrzostw świata w Katarze. Pierwszą pozycję zajęli Holendrzy, którzy pokonali 2:0 Katarczyków.