Palestyński Związek Piłki Nożnej wzywa do zawieszenia Izraela na kongresie FIFA

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Palestyński Związek Piłki Nożnej wzywa do zawieszenia Izraela na kongresie FIFA

Kibic wskazuje na logo Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej
Kibic wskazuje na logo Palestyńskiego Związku Piłki NożnejEPA
Palestyński Związek Piłki Nożnej (PFA) złoży wniosek na kongresie FIFA w maju, domagając się "zdecydowanych działań" przeciwko Izraelowi i jego Związkowi Piłki Nożnej (IFA).

Wniosek, który wymagałby pierwszej debaty na konferencji dużej organizacji sportowej na temat wojny w Strefie Gazy, będzie jednym z głównych punktów porządku obrad dorocznego spotkania w Bangkoku, wraz z wyborem gospodarza Mistrzostw Świata Kobiet w 2027 roku i planu walki z rasizmem.

Propozycja opiera się na liście wysłanym przez PFA do FIFA w marcu.

Wezwano w nim do "nałożenia odpowiednich sankcji, ze skutkiem natychmiastowym, na izraelskie drużyny, w tym reprezentacje narodowe i drużyny klubowe, za łamanie prawa międzynarodowego przez izraelską okupację w Palestynie, zwłaszcza w Strefie Gazy".

PFA oskarża swój izraelski odpowiednik, IFA, o naruszenie statutu FIFA poprzez uznawanie klubów z siedzibą na okupowanym terytorium i brak "zdecydowanych działań przeciwko dyskryminacji i rasizmowi na obszarach podlegających jego jurysdykcji".

"Tylko w izraelskiej piłce nożnej klub może otwarcie odmawiać Arabom dostępu do swoich szeregów, a ostra przemoc jest traktowana jedynie jako wykroczenie dyscyplinarne" - stwierdziła PFA w oświadczeniu, powołując się na Beitar Jerozolima, który nigdy nie zakontraktował arabskiego zawodnika.

Propozycja została poparta przez federacje piłkarskie Algierii, Iraku, Jordanii, Syrii i Jemenu, ale nie przez Katar i Arabię Saudyjską.

Holandia w wyścigu o organizację mistrzostw świata

W porządku obrad w Bangkoku znalazło się również utworzenie nowych komitetów FIFA "w tym siedmiu ds. piłki nożnej kobiet" oraz wybór gospodarza Mistrzostw Świata Kobiet w 2027 roku.

Wspólna europejska oferta Belgii, Niemiec i Holandii zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem.