20 lat od zdobycia przez Cristiano Ronaldo pierwszego gola dla Portugalii

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

20 lat od zdobycia przez Cristiano Ronaldo pierwszego gola dla Portugalii

Cristiano Ronaldo świętuje swojego pierwszego gola w 2004 roku
Cristiano Ronaldo świętuje swojego pierwszego gola w 2004 rokuFPF
To właśnie na Estádio do Dragão, w sercu Euro 2004, Cristiano Ronaldo otworzył listę strzelców w koszulce Portugalii. Począwszy od trafienia głową w meczu z Grecją, a skończywszy na trafieniu w meczu z Irlandią, napastnik stał się najlepszym strzelcem Portugalii na arenie międzynarodowej.

12 czerwca 2004 r. Portugalia świętowała rozpoczęcie Euro 2004, pierwszego dużego turnieju seniorskiego rozgrywanego na rodzimej ziemi. Na Estádio do Dragão panował optymizm, a w oknach powiewały flagi.

Grecja nie przyjechała na portugalską imprezę statystować (co później potwierdziła) i wygrała mecz otwarcia 2"1, ku przerażeniu ponad 48 tys. kibiców. Mecz ten był jednak naznaczony historycznym wydarzeniem.

Blisko końcowego gwizdka Luís Figo wykonał rzut rożny z lewej strony, a Cristiano Ronaldo uprzedził Traianosa Dellasa i wpakował piłkę do siatki Antoniosa Nikopolidisa. W wieku 19 lat, jeszcze jako CR17, powołany na swój pierwszy duży turniej, młody zawodnik Manchesteru United strzelił swojego pierwszego gola dla Portugalii.

W tamtym czasie niewielu mogło sobie wyobrazić, że będzie to tak historyczny moment. 20 lat później Cristiano Ronaldo strzelił 130 bramek w barwach narodowych i jest najlepszym międzynarodowym strzelcem w historii, znacznie wyprzedzając Ali Daei (108) i Lionela Messiego (106).

Historyczne momenty obejmują bramkę przeciwko Holandii, która utorowała drogę do półfinału Euro 2004, pierwszy hat-trick przeciwko Irlandii Północnej (kwalifikacje do mistrzostw świata 2014), drugi przeciwko Szwecji, który wysłał Portugalię do Brazylii, "poker przeciwko" Andorze (kwalifikacje do mistrzostw świata 2018) lub hat-trick przeciwko Hiszpanii na mistrzostwach świata 2018.

Epicki popis Ronaldo w meczu ze Szwecją
Epicki popis Ronaldo w meczu ze SzwecjąFPF

Euro 2024 jest tuż za rogiem i z pewnością będzie więcej bramek, ponieważ w pięciu europejskich czempionatach, w których grał wcześniej, zawsze zostawiał swój ślad.