Anglia ratuje remis z Ukrainą w meczu kwalifikacyjnym do Euro rozgrywanym we WrocławiuAFP
Anglia walczyła o uratowanie remisu 1:1 w sobotnim meczu kwalifikacyjnym do Euro 2024 z Ukrainą, aby utrzymać sześć punktów przewagi w grupie C po tym, jak Kyle Walker strzelił swojego pierwszego gola na arenie międzynarodowej po znakomitym podaniu Harry'ego Kane'a.

Anglia dominowała w posiadaniu piłki, ale to Ukraina otworzyła wynik w 26. minucie za sprawą Ołeksandra Zinczenki. Jukhym Konoplia przeciął podanie z prawej strony, a pomocnik efektownie minął bramkarza Jordana Pickforda.

Ukraina nie grała u siebie, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na ten kraj w lutym 2022 roku - którą Moskwa nazywa "specjalną operacją wojskową" - a hałas tłumu na Tarczyński Arena we Wrocławiu był momentami ogłuszający.

"Myślę, że to dla nas niesamowity wynik" - powiedział Zinchenko. "Anglia to jedna z najlepszych drużyn na świecie i ogólnie spisaliśmy się bardzo dobrze".

Goście wyrównali tuż przed przerwą. Kapitan Harry Kane zebrał piłkę w środku pola i świetnie wypatrzył Walkera, który opanował piłkę i popisał się opanowaniem przy wykończeniu, zdobywając swojego pierwszego gola w reprezentacji.

Po wznowieniu gry podopieczni Garetha Southgate'a grali bardziej bezpośrednio i zaczęli stwarzać więcej szans. Groźnie strzelał m.in. Bukayo Saka, który jednak trafił w poprzeczkę.

Walker ubolewał nad niewykorzystanymi szansami swojej drużyny, ale powiedział, że remis na wyjeździe oznacza dobry wynik dla drużyny, która miała 11 prób w porównaniu do dwóch Ukrainy.

"Zdobyliśmy punkt z dala od domu i jesteśmy na dobrej pozycji w grupie, a to zawsze będzie trudne, ponieważ to dumny naród" - powiedział telewizji Channel 4.

"Wydawało mi się, że brakowało nam dziś trochę ostrej gry, ale czasami trzeba zdobyć punkt i iść dalej".

Po około 25 minutach Southgate zastąpił Jamesa Maddisona i Jude'a Bellinghama Philem Fodenem i Marcusem Rashfordem, ale żaden z nich nie był w stanie pokonać zdecydowanej Ukrainy, która po przerwie grała wyżej.

Anglia, która straciła zaledwie drugiego gola w kwalifikacjach, jest na szczycie tabeli grupy C z 13 punktami po pięciu meczach, a Ukraina z siedmioma po czterech. Remis w tym meczu oznaczał, że Anglia straciła pierwsze punkty w tej kampanii kwalifikacyjnej.