Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Nowa rola Toniego Kroosa na arenie międzynarodowej. 34-latek odmieni oblicze kadry Niemiec?

Toni Kroos, niemiecki mistrz.
Toni Kroos, niemiecki mistrz.Profimedia
Na poziomie międzynarodowym Toni Kroos osiągnął już status legendy dzięki niezliczonym tytułom Ligi Mistrzów. Przez długi czas był sceptycznie postrzegany przez wielu niemieckich kibiców, ale opinia publiczna zmieniła się w ostatnich latach, także w Niemczech.

Bezpieczeństwo i struktura

Toni Kroos pociąga za sznurki w środku pola od 2014 roku, czyli już ponad dekadę. Jako dystrybutor piłki, musi przede wszystkim zapewniać strukturę gry niemieckiej drużyny. Jego doskonała skuteczność podań na poziomie 95% z 2368 podań wykonanych w zeszłym sezonie w La Liga jest imponującym dowodem na zalety 34-latka.

Ostatnio plan wobec Kroosa był jasny. Musi pokazać swoją zdolność do budowania, zwłaszcza na lewej stronie boiska, i stamtąd rozwijać grę. To właśnie w tym obszarze ważne są jego podania. Od jakiegoś czasu słabym punktem niemieckiej drużyny jest przejście po stracie piłki. Podczas próby generalnej przeciwko  Grecji ta słabość stała się oczywista. Szczególnie w pierwszej połowie Grecy mieli zbyt dużo miejsca na kontrataki. Ale oczywiście to nie tylko Kroos musi naprawić te błędy w jak największym stopniu.

Poleganie na nim

Kolejnym słabym punktem w grze Niemiec jest radzenie sobie w sytuacjach jeden na jeden. Było to szczególnie widoczne w meczach z Turcją i Austrią. Dzięki swojemu doświadczeniu, Toni Kroos potrafi wyczuć nadchodzącą presję. Wykonując inteligentny ruch kontrujący, może następnie przeciwstawić się przeciwnikowi pędzącemu w jego kierunku.

Artysta, który wie, jak walczyć

Toni Kroos zmienił się najbardziej w ostatnich latach, jeśli chodzi o pojedynki w defensywie. Nie tylko jego 62% wskaźnik pojedynków jest prawidłowy. Przede wszystkim jego umiejętność przewidywania i przechwytywania piłek znacznie się poprawiła. Jego były kolega z drużyny Bastian Schweinsteiger, który przez lata kontrolował z nim środek pola niemieckiej drużyny, również to zauważył. W porównaniu do 2014 roku, Kroos "znacznie się poprawił, zwłaszcza w walce o piłkę".

"To zaczęło się już wtedy. Naprawdę podoba mi się sposób, w jaki walczy w pojedynkach", powiedział były reprezentant. "Wiemy, że Toni jest doskonałym graczem z piłką. Kiedy ma przestrzeń, jest jak rozgrywający. Oczywiście, jeśli ktoś nadepnie mu na palce, staje się to dla niego trudniejsze. Inni muszą wtedy przejąć pałeczkę".

Ostatnie genialne zagranie?

Toni Kroos ma po prostu gen zwycięstwa. Niemiecka reprezentacja narodowa była niepokojona przez wiele krytyki w mediach, często słusznie. Ktoś pełen pewności siebie po zdobyciu dziesiątego tytułu mistrza Europy z Realem Madryt, a szóstego w ogóle, może tylko pomóc drużynie w obecnej sytuacji.

I nawet tego lata jest tylko jeden sposób, w jaki chce zakończyć turniej: "To dla mnie oczywiste: oczywiście, że chcę go wygrać", powiedział ponownie w Londynie po finałowym triumfie Ligi Mistrzów na Sky. Czy i jak to się stanie, dopiero się okaże. Pierwszym wskaźnikiem sukcesu Kroosa będzie mecz otwarcia ze Szkocją w Monachium w piątek wieczorem o 21:00.