Yamal i Pepe z rekordami wieku na Euro 2024? Gracz Barcy bliski zdetronizowania Polaka

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Yamal i Pepe z rekordami wieku na Euro 2024? Gracz Barcy bliski zdetronizowania Polaka

Lamine Yamal obchodzi swoje 17. urodziny zaledwie dzień przed finałem Euro.
Lamine Yamal obchodzi swoje 17. urodziny zaledwie dzień przed finałem Euro.AFP
Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia Euro 2024, a wszystkie składy zostały już zredukowane do maksymalnej liczby 26 zawodników. Różnice wiekowe w tegorocznych selekcjach są ogromne, a najmłodszy gracz podróżujący do Niemiec jest obecnie aż o 25 lat młodszy od najstarszego wybranego zawodnika. Co więcej, obaj gracze mogą pobić rekordy w Niemczech.

Nastolatki

W tym roku na Euro wybrano 11 nastolatków. Znane europejskie talenty, takie jak Lamine Yamal, Warren Zaire-Emery, Kobbie Mainoo, Arda Guler, Joao Neves i Arthur Vermeeren, są w przededniu swojego pierwszego dużego międzynarodowego turnieju finałowego. W kadrze Słowacji znalazł się również 18-letni zawodnik Feyenoordu Leo Sauer.

Rewelacja z Barcelony, Lamine Yamal, jest najmłodszym zawodnikiem, który weźmie udział w Euro. Zaledwie dzień przed finałem turnieju obchodzi swoje siedemnaste urodziny i jeśli wystąpi w meczu, stanie się najmłodszym zawodnikiem, który kiedykolwiek otrzymał minuty na Euro.

Ten rekord należy obecnie do Kacpra Kozłowskiego, Polaka, który przez ostatnie dwa sezony był wypożyczony przez Brighton do Vitesse. Miał 17 lat i osiem miesięcy, gdy w 2021 roku zagrał w biało-czerwonych barwach przeciwko Hiszpanii.

Lamine Yamal może zostać najmłodszym w historii zawodnikiem na Euro
Lamine Yamal może zostać najmłodszym w historii zawodnikiem na EuroAFP

Rekord najmłodszego strzelca na Euro należy do Johana Vonlanthena, który zdobył bramkę dla Szwajcarii w 2004 roku w wieku 18 lat. Nawiasem mówiąc, jego rekord tego lata może zostać odebrany nie tylko przez Yamala, ale także przez Zair-Emery'ego.

41

Pobity może zostać również rekord najstarszego zawodnika w historii turnieju. Pepe, 136-krotny reprezentant FC Porto, jest jedynym ponad 40-letnim zawodnikiem na turnieju finałowym w Niemczech.

Zwycięzca mistrzostw Europy z 2016 roku obchodził w lutym swoje 41. urodziny i może stać się pierwszym zawodnikiem w historii, który zagra w tym wieku.

Najstarszym zawodnikiem, który do tej pory zaliczył minuty jest Gabor Kiraly, który w 2016 roku stanął w węgierskiej bramce w wieku 40 lat w swoich charakterystycznych szarych spodenkach treningowych.

Najstarszym zawodnikiem z pola wciąż jest Lothar Matthaus, rekordowy reprezentant Niemiec, który na mistrzostwach Europy na przełomie wieków miał 39 lat.

Gabor Kiraly grający przeciwko Pepe w jego kultowych spodenkach treningowych w 2016 r.
Gabor Kiraly grający przeciwko Pepe w jego kultowych spodenkach treningowych w 2016 r.AFP

Oczywiście Pepe może również zostać najstarszym strzelcem bramki w historii. Rekord ten należy obecnie do Ivicy Vasticia, który miał 38 lat, gdy strzelił gola Austrii w 2008 roku.

Rekord ten może jednak zostać pobity nie tylko przez Pepe, ale także przez Lukę Modricia i Cristiano Ronaldo, jego byłych kolegów z Realu Madryt.

Pepe (L) z Cristiano Ronaldo i Luką Modriciem w Realu Madryt
Pepe (L) z Cristiano Ronaldo i Luką Modriciem w Realu MadrytAFP