Decyzja Messiego w sprawie przyszłości coraz bliżej, nadzieje na powrót do Barcelony gasną

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Decyzja Messiego w sprawie przyszłości coraz bliżej, nadzieje na powrót do Barcelony gasną
Wielu fanów Barcelony i trener Xavi chcieliby powrotu Messiego
Wielu fanów Barcelony i trener Xavi chcieliby powrotu Messiego
AFP
Wraz ze zbliżającym się końcem kariery Lionela Messiego (35) w Paris Saint-Germain, argentyński napastnik wkrótce ujawni swoją przyszłość - ale nadzieje na romantyczny powrót do Barcelony gasną.

Messi, który w czerwcu skończy 36 lat, jest rekordzistą wszech czasów pod względem strzelonych bramek i największą ikoną Barcelony, ale w 2021 roku został zmuszony do smutnego pożegnania z Blaugraną pod koniec swojego kontraktu, gdyż klub nie mógł pozwolić sobie na jego zatrzymanie.

Trener Xavi Hernandez mocno naciskał na powrót zdobywcy Pucharu Świata, ale obóz Messiego powiedział hiszpańskim mediom, że żadna oferta z Barcelony jeszcze nie nadeszła.

"Dla mnie nie ma wątpliwości, że jeśli Messi wróci, pomoże nam na poziomie piłkarskim, o czym poinformowałem prezydenta" - powiedział Xavi hiszpańskiemu dziennikowi Diario Sport.

Barcelona czeka na zatwierdzenie przez LaLiga planu rentowności finansowej przed dokonaniem wydatków w letnim okienku transferowym.

Napastnik jest faworytem do zdobycia Złotej Piłki i pozostaje doskonały w przełamywaniu upartej obrony
AFP

"W tej chwili powrót Messiego do Barcy wydaje się trudny" - powiedział w kwietniu prezydent LaLiga, Javier Tebas.

"Barca nie jest jak PSG, które ma kurek z paliwem i pieniądze na duże pensje".

Zasady finansowego fair play w LaLiga ograniczają obecnie Barcelonę do wydawania 40% wszelkich oszczędności uzyskanych dzięki cięciom wynagrodzeń lub sprzedaży zawodników, ze względu na straty klubu.

Nawet jeśli władze zapewnią wystarczająco dużo nowych dochodów, aby uwolnić się od kajdan finansowych ligi, to co mogą zaoferować Messiemu, będzie skromne.

Dla kontrastu, gdzie indziej Messi otrzyma królewską gażę, liczoną w setkach milionów.

Źródło bliskie sprawy powiedziało AFP w maju, że napastnik ma propozycję umowy na przejście do ligi Arabii Saudyjskiej, dołączając do swojego byłego sparingpartnera z Realu Madryt, Cristiano Ronaldo (38) w kraju Zatoki Perskiej.

Lionel Messi opuści PSG po zakończeniu tego sezonu
AFP

Ryzyko

Wielu fanów Barcelony i trener Xavi chcieliby, aby Messi dodał bardzo potrzebną kartę do historii, która pozostała niekompletna po jego szokującym odejściu.

Napastnik przybył do Barcelony w wieku 13 lat i odszedł bez odpowiedniego pożegnania z kibicami, którzy w tym momencie byli nadal nie mogli zasiadać na stadionach z powodu pandemii.

Messi pokazał, prowadząc Argentynę do chwały Pucharu Świata w Katarze, że nadal może dawać zespołowi bardzo wiele na elitarnym poziomie, gdy jest zmotywowany.

Napastnik jest faworytem do zdobycia Złotej Piłki i pozostaje doskonały w przełamywaniu obrony, z czym Barca zmagała się nawet na drodze do wygrania LaLigi w tym sezonie.

Jego powrót byłby kosztowny pod względem płac, ale bez opłaty transferowej nadal mógłby stanowić dobrą wartość dla klubu głodnego krótkoterminowych sukcesów.

"Odzyskanie" spuścizny Messiego jest pozytywne samo w sobie, zapewniając mu zakończenie kariery w klubie, w którym spędził dwie dekady.

Romantyzm bajkowego powrotu i szansa na przypieczętowanie chwalebnego rozdziału w historii klubu są kuszące, ale gdy Barcelona idzie naprzód i przekształca się, powrót do przeszłości może być błędem zarówno dla klubu, jak i zawodnika.

Niektórzy uważają, że Barca nie powinna kierować znacznej części swoich ograniczonych zasobów finansowych na starzejącego się wielkiego zawodnika, gdy istnieją wyraźne obszary, w których skład wymaga poprawy.

Xavi powiedział, że zastąpienie odchodzącego 34-letniego pomocnika Sergio Busquetsa jest kluczem do sukcesu w przyszłym sezonie.

Hiszpański obrońca Barcelony Jordi Alba (po prawej) słucha wiadomości od byłego zawodnika Barcelony Lionela Messiego (na ekranie) podczas pożegnalnej imprezy na Camp Nou.
AFP

Barcelona potrzebuje również prawego obrońcy pierwszego wyboru, rezerwowego napastnika mogącego zastąpić Roberta Lewandowskiego (34) i lewoskrzydłowego.

Niektórzy fani obawiają się, że powrót Messiego może zniszczyć jego wspaniałe dziedzictwo w Barcelonie i jednocześnie zahamować postępy drużyny.

Sam zawodnik może uznać, że jeśli chodzi o jego spuściznę, więcej można stracić niż zyskać, wracając do Barcelony.

Mistrzowie Francji, PSG, zmierzą się w sobotę z Clermont w ostatnim meczu Ligue 1 w tym sezonie, ale to przyszłość Messiego znajdzie się w centrum uwagi kibiców i mediów.

Śledź jego ostatni mecz w barwach PSG dzięki Flashscore.