Sevilla prezentuje nową wizję przebudowy Estadio Ramón Sánchez Pizjuán

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sevilla prezentuje nową wizję przebudowy Estadio Ramón Sánchez Pizjuán
Sevilla prezentuje projekt Nuevo Ramón Sánchez Pizjuán
Sevilla prezentuje projekt Nuevo Ramón Sánchez Pizjuán
Sevilla FC
Klub z południa Hiszpanii ogłosił to podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Nowy stadion będzie zlokalizowany w tym samym miejscu co obecny, który zostanie wyburzony.

Zaprezentowana w poniedziałek koncepcja przebudowy Estadio Ramon Sanchez Pizjuan ma zaowocować zupełnie nowym stadionem, ale w pełni szanującym to, z czego najbardziej znany jest obecny obiekt. Mowa przede wszystkim o zwartych, dwupoziomowych trybunach. 

By zwiększyć pojemność z obecnych niespełna 44 tys. do 55 tys. miejsc, murawa i widownia zostaną wkopane znacznie głębiej w ziemię. Dzięki temu stadion stanie się niższy niż obecnie, co powinno ucieszyć bezpośrednich sąsiadów. Podziemne kondygnacje stworzą miejsce na parking dwupoziomowy. Kibiców ucieszy z kolei powstanie ogromnego – pierwszego w Hiszpanii – młyna dla dopingujących kibiców. Jednopoziomowa trybuna ma pomieścić nawet 15 tys. osób.

Wstępną koncepcję opracowała znana na świecie pracownia IDOM, która w ostatnich 15 latach bardzo aktywnie zaznacza swoją obecność właśnie w projektowaniu stadionów. Nowy stadion ma zachować zabytkową mozaikę na głównej fasadzie, ale ogromna większość zewnętrznej elewacji zamieni się w półotwarte tarasy z wyrazistymi, czerwonymi lamelami.

Cała bryła ma zostać przekryta obszernym dachem dającym cień nie tylko widzom, ale też przechodniom na głównym placu przed stadionem. W jednym z najgorętszych miast Europy taki pomysł wydaje się zupełnie naturalny. 

Proponowane daty budowy stadionu wahają się od czerwca 2026 do czerwca 2028 roku. W tym okresie Sevilla będzie rozgrywać swoje mecze na Estadio de La Cartuja, ponieważ metamorfoza ma się odbyć w jednym etapie, bez sztukowania trybuna po trybunie, które stanowiłoby spore wyzwanie logistyczne.