Powrót Wisły Kraków do Ligi Europy po 12 latach zacznie się w Kosowie

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Powrót Wisły Kraków do Ligi Europy po 12 latach zacznie się w Kosowie

Zaktualizowany
Grę w Europie po 13 latach przerwy zapewniło Wiśle sensacyjne zwycięstwo nad Pogonią w finale Pucharu Polski
Grę w Europie po 13 latach przerwy zapewniło Wiśle sensacyjne zwycięstwo nad Pogonią w finale Pucharu PolskiProfimedia
We wtorkowe popołudnie w Nyonie rozlosowano pary 1. rundy kwalifikacyjnej do Ligi Europy. Jedyny polski zespół wśród 12 uczestników – Wisła Kraków – poznał swojego rywala. W lipcu Białą Gwiazdę czekają dwa mecze z kosowskim Llapi 1932.

Punktualnie o 15:00 we wtorek rozpoczęło się losowanie 1. rundy kwalifikacji do Ligi Europy 2024/25. Uczestnicząca w nim Wisła Kraków była rozstawiona, co oznaczało, że miała trafić na nominalnie słabszego rywala. 

Ponieważ jednak krakowianie podchodzą do rozgrywek z pozycji średniaka drugiej ligi (nominalnie 1 Ligi), jedynym klubem mogącym uchodzić za realnie słabszy był rumuński Corvinul Hunedoara, który równie sensacyjnie co Wisła sięgnął po krajowy puchar jako drugoligowiec. Los nie okazał się aż tak łaskawy, choć mogło być gorzej: Biała Gwiazda zmierzy się z kosowskim Llapi 1932, wicemistrzem kraju. Pierwszy mecz rozegrany zostanie w Kosowie, drugi przy Reymonta w Krakowie.

Do tej pory Llapi dwukrotnie podchodziło do europejskich rozgrywek, w sezonach 21/22 i 22/23 rozgrywając mecze 1. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji. Bilans to dwa remisy u siebie i dwie porażki na wyjazdach, odpowiednio z macedońskim Shkupi oraz z Buducnostą Podgorica.

Komplet par 1. rundy kwalifikacji do Ligi Europy

PFC Botew Płowdiw (Bułgaria) – NK Maribor (Słowenia)

IF Elfsborg (Szwecja) – Pafos FC (Cypr)

Paksi FC (Węgry) – FC Corvinul Hunedoara (Rumunia)

FC Sheriff Tyraspol (Mołdawia) – PFC Zira (Azerbejdżan)

KF Llapi 1932 (Kosowo) - Wisła Kraków (Polska)

MFK Ružomberok (Słowacja) – FC Toboł Kostanaj (Kazachstan)

Przebieg kwalifikacji do Ligi Europy

Kwalifikacje do LE odbywają się w systemie dwumeczowym. Pierwszy pojedynek odbędzie się 11 lipca, rewanż 18 lipca – gospodarzem pierwszego jest zespół wylosowany jako pierwszy. Dokładne godziny mają zostać podane do 21 czerwca włącznie.

Zwycięzca przechodzi do 2. rundy kwalifikacji. Losowanie tej fazy zaplanowano na 19 lipca i w przypadku awansu Wisła Kraków nie będzie już mogła liczyć na rozstawienie. W 2. rundzie weźmie udział 18 zespołów, a na drodze krakowian mogliby stanąć rywale pokroju Ajaxu Amsterdam, Trabzonsporu, Molde, Bragi, Rapidu Wiedeń, HNK Rijeka czy Cercle Brugge.

Przegrany z pary 1. rundy kwalifikacji wciąż może grać w Europie, spada jednak do 2. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy i nie ma szans na rozstawienie.