"Hollywoodzki" mecz Wisły z okazji 120-lecia klubu. Do Krakowa przyjedzie walijski Wrexham

Stadion Wisły Kraków
Stadion Wisły Kraków ČTK / imago sportfotodienst / MICHAL STANCZYK / CYFRASPORT

Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Jarosław Królewski przekazał, że Wisła Kraków w lipcu 2026 roku zagra towarzyski mecz z Wrexham A.F.C. z okazji jubileuszu 120-lecia klubu. Będzie to spotkanie wielu podtekstów.

"Hollywoodzki" mecz przy Reymonta w lipcu. Wrexham uświetni 120-lecie Wisły Kraków 

Prezes Jarosław Królewski na początku specjalnej konferencji prasowej z okazji jubileuszu 120-lecia istnienia klubu przekazał, że Wisła Kraków zmierzy się z Wrexham A.F.C. Jest to najstarszy walijski klub oraz trzeci najstarszy na świecie, który powstał w 1864 roku. Walijczycy rozgrywają swoje mecze domowe na STōK Cae Ras, najstarszym nadal używanym stadionie piłkarskim na świecie

"Wisła Kraków istnieje od 120 lat, ponieważ zawsze opierała się na trzech filarach: historii, odwagi i kibicach. Kryzys z 2019 roku pokazał, że nowoczesny futbol nie może funkcjonować bez zaufania i prawdziwego partnerstwa z fanami. Mecz jubileuszowy z Wrexham jest symboliczny – to spotkanie dwóch klubów, które udowodniły, że nawet w najtrudniejszych momentach można się odbudować, nie tracąc swojej tożsamości" – powiedział Jarosław Królewski. 

Od 2020 roku właścicielami klub są Amerykanin Rob McElhenney oraz Kanadyjczyk Ryan Reynolds. Od momentu przejęcia przez znanych aktorów zespół awansował z niższych lig do Championship. Wrexham w obecnych czasach zyskał na swojej popularności dzięki serialowi Disney+ o tytule "Witamy we Wrexham", który opowiada historię przejęcia klubu przez wspomnianych wyżej celebrytów. 

Oba kluby łączy bogata historia i problemy, które napotkały na swojej drodze. Wisła jest jednym z najstarszych klubów w Polsce, Wrexham jednym z najstarszych na świecie. Obie te instytucje w przeszłości zostały uratowane poprzez zaanganżowanie kibiców i uchronione przed upadkiem. 

"Dziedzictwo i nowoczesne zarządzanie mogą iść w parze"

Peter Moore, współwłaściciel Wisły Kraków, jest także doradcą zarządu Wrexham, co nie było bez znaczenia przy okazji wyboru przeciwnika oraz w trakcie negocjacji, co do szczegółów tego wydarzenia. "To wydarzenie ma znaczenie zarówno sportowe, jak i strategiczne. Łączymy dwie historyczne marki, które znajdują się na wyraźnej ścieżce wzrostu. Wisła się odbudowuje, Wrexham dynamicznie rozwija – ten mecz pokazuje, że dziedzictwo i nowoczesne zarządzanie mogą iść w parze" – przekazał Moore. 

W konferencji prasowej udział wzięli także Mickey Thomas oraz Robert Faulkner, przedstawiciele walijskiego klubu. Thomas, ambasador klubu powiedział natomiast, że "jako były zawodnik Wrexham AFC, który grał dla klubu i reprezentował go w europejskich pucharach w latach 70., jestem niezmiernie zadowolony, widząc, że wracamy na poziom, na którym łączymy się z europejskimi klubami, takimi jak Wisła Kraków. Fakt, że Walię i Polskę łączy wspólna historia, a oba kluby przetrwały trudne chwile dzięki podejściu skoncentrowanemu na społeczności, sprawi, że ten mecz z okazji 120-lecia w lipcu będzie jeszcze bardziej wyjątkowy".

Wstępnie to spotkanie ma się odbyć 11 lipca 2026 roku o godzinie 15:00 na Synerise Arena Kraków przy ul. Reymonta 20, ale data jeszcze może się zmienić, co podkreślił Jarosław Królewski podczas konferencji, nie wykluczając tego, że Wisła zagra być może jeszcze jeden mecz jubileuszowy. 11 lipca nie jest jeszcze datą potwierdzoną, ponieważ Wisła i Wrexham chcą przeprowadzić globalną transmisję tego wydarzenia w Polsce i Wielkiej Brytanii, więc wiele będzie zależało od praw telewizyjnych. 

Jarosław Królewski dodał też, że być zorganizowana zostanie specjalna gala z okazji 120-lecia istnienia klubu, ale odbędzie się w innym terminie niż mecz z Wrexham. 

Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen