Gala Ekstraklasy: Grosicki zawodnikiem sezonu, Papszun najlepszym trenerem

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gala Ekstraklasy: Grosicki zawodnikiem sezonu, Papszun najlepszym trenerem

Kamil Grosicki otrzymał statuetkę dla najlepszego piłkarza Ekstraklasy w sezonie 2022/23
Kamil Grosicki otrzymał statuetkę dla najlepszego piłkarza Ekstraklasy w sezonie 2022/23PAP
Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin został najlepszym piłkarzem minionego sezonu PKO BP Ekstraklasy. Podczas gali w Warszawie podsumowującej zakończone w sobotę rozgrywki najwięcej indywidualnych nagród otrzymali przedstawiciele mistrza kraju Rakowa Częstochowa – wśród nich trener Marek Papszun.

Piłkarz sezonu – Kamil Grosicki

Głosy na najlepszego piłkarza – spośród pięciu wytypowanych przez kapitułę (złożoną głównie z dziennikarzy) – oddawali zawodnicy, którzy grali w sezonie 2022/23 w PKO BP Ekstraklasie. Z zastrzeżeniem, że nie można było głosować na kolegę z drużyny.

"Jestem dumny, że chociaż lata lecą, to nadal jestem w formie. To dla mnie wielkie wyróżnienie. Rok temu też byłem nominowany, ale tym razem odbieram tę nagrodę, która jest docenieniem mojej ciężkiej pracy" – przyznał podczas gali Grosicki.

88-krotny reprezentant Polski podziękował m.in. piłkarzom, którzy oddali na niego głosy. W minionym sezonie ligowym Grosicki zdobył 13 bramek i zanotował sześć asyst.

Trener sezonu – Marek Papszun

Natomiast zwycięzców w poszczególnych kategoriach (trener, bramkarz, obrońca, pomocnik, napastnik sezonu) wybrała wspomniana kapituła, w której skład weszło 35 przedstawicieli ogólnopolskich i lokalnych mediów, Ekstraklasy SA i PZPN.

Za najlepszego trenera sezonu uznano Marka Papszuna – odebrał trofeum z rąk selekcjonera reprezentacji Polski Fernando Santosa.

Papszun doprowadził Raków do pierwszego w historii mistrzostwa Polski, ale po sezonie – jak już wcześniej ogłosił – odchodzi z klubu (nie przedłużył wygasającego kontraktu).

"Czuję się dumny i zaszczycony, ale to nagroda również dla całego Rakowa, wspaniałych piłkarzy. Gratuluję wam, również całemu sztabowi, fantastycznym ludziom, którzy codziennie pomagali mi w mojej drodze" – przyznał Papszun.

Szkoleniowiec podziękował też władzom i kibicom Rakowa, ale również rywalom, m.in. Legii Warszawa i Lechowi Poznań, dzięki którym – jak przyznał – "Raków wszedł na wyższy poziom".

Pozostałe wyróżnienia na Gali Ekstraklasy

Bramkarzem sezonu, podobnie jak rok wcześniej, został Bośniak Vladan Kovacevic z Rakowa.

Ten sam piłkarz triumfował w kategorii Numer Sezonu Lotto – golkiper Rakowa nie puścił bramki przez 738 minut imponującej serii.

Obrońcą sezonu został jego klubowy kolega – Chorwat Fran Tudor, a pomocnikiem – Portugalczyk Josue z Legii, w którego imieniu nagrodę odebrał trener stołecznego zespołu Kosta Runjaic.

Napastnikiem sezonu, co również nie było zaskoczeniem, został król strzelców rozgrywek Hiszpan Marc Gual z Jagiellonii Białystok (16 goli), który od nowego sezonu będzie zdobywał bramki dla Legii.

Laureatem w kategorii Młodzieżowiec Sezonu PKO Banku Polskiego został obrońca Piasta Gliwice Ariel Mosór, syn Piotra, byłego piłkarza m.in. Legii Warszawa.

"Tata jest dla mnie wielkim wsparciem. Myślę, że w tym sezonie nie opuścił żadnego meczu z moim udziałem" – przyznał 20-letni obrońca Piasta.

Statuetkę za gola sezonu otrzymał – po raz drugi z rzędu – Fabian Piasecki. Tym razem już jako piłkarz Rakowa (rok wcześniej za bramkę w barwach Śląska Wrocław). 28-letniego napastnika uhonorowano w poniedziałek za trafienie tzw. nożycami we wrześniowym meczu z Radomiakiem (3:0).

Trofeum za najlepszy wynik w cyklicznym programie "Turbokozak", w którym piłkarze wykonują szereg konkurencji technicznych na punkty, otrzymał Patryk Dziczek z Piasta.

Do Galerii Legend Ekstraklasy trafili: Gerard Badia, Paweł Brożek, Piotr Celeban, Paweł Janas i Henryk Kasperczak.

Nagrody indywidualne za sezon 2022/23:

Piłkarz Sezonu – Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin)

Trener Sezonu – Marek Papszun (Raków Częstochowa)

Bramkarz Sezonu – Vladan Kovacevic (Raków Częstochowa)

Obrońca Sezonu – Fran Tudor (Raków Częstochowa)

Pomocnik Sezonu – Josue Pesqueira (Legia Warszawa)

Napastnik Sezonu – Marc Gual (Jagiellonia Białystok)

Młodzieżowiec Sezonu – Ariel Mosór (Piast Gliwice)

Gol Sezonu – Fabian Piasecki (Raków Częstochowa)

Numer Sezonu – Vladan Kovacevic (Raków Częstochowa) – 738 minut bez puszczonego gola

Turbokozak Sezonu – Patryk Dziczek (Piast Gliwice)