Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Gala Ekstraklasy: Kamil Grosicki po raz drugi z rzędu zawodnikiem sezonu

Kamil Grosicki z nagrodami podczas Gali Ekstraklasy
Kamil Grosicki z nagrodami podczas Gali Ekstraklasy PAP
Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin został po raz drugi z rzędu najlepszym piłkarzem sezonu ekstraklasy. Najwięcej indywidualnych nagród podczas gali w Warszawie, podsumowującej edycję 2023/24, otrzymali przedstawiciele mistrza kraju Jagiellonii Białystok – wśród nich trener Adrian Siemieniec.

Wyboru w większości kategorii dokonali członkowie kapituły, złożonej głównie z dziennikarzy, którzy w pierwszej turze głosowali na zawodników z szerokiej listy (przygotowanej przez Ekstraklasę SA).

Natomiast głosy na najlepszego piłkarza – spośród wytypowanych przez kapitułę – oddawali zawodnicy grający w sezonie 2023/24 w PKO BP Ekstraklasie.

"Jestem bardzo dumny. To ważna i piękna nagroda, ponieważ pokazuje, że rywale z boiska doceniają to, co zrobiłem. Dziękuję im za te głosy. Dziękuję również mojej żonie i córce, które widziały, jak bardzo przeżywałem porażkę w tym sezonie (Pogoń zajęła czwarte miejsce w tabeli i przegrała finał Pucharu Polski – PAP), razem z naszymi kibicami, ale wciąż wierzę i nie poddam się. Chcę w przyszłości przyjechać tutaj z całą drużyną, bo to będzie oznaczało, że osiągnęliśmy sukces jako zespół" – powiedział Grosicki podczas gali.

Grosicki, 93-krotny reprezentant Polski, otrzymał również statuetkę dla najlepszego pomocnika sezonu (13 goli).

Zapytany o ewentualne powołanie do reprezentacji na mistrzostwa Europy (w środę zostanie ogłoszona szeroka kadra na zgrupowanie przed turniejem), doświadczony piłkarz odparł: "Bardzo ciężko pracowałem. Mam nadzieję, że moje nazwisko pojawi się w środę w gronie powołanych. Wyjazd na taki turniej byłby pięknym zwieńczeniem kariery w reprezentacji" – przyznał Grosicki.

Za najlepszego trenera uznano wyraźnie wzruszonego tym faktem Adriana Siemieńca. Zaledwie 32-letni szkoleniowiec, który poprowadził Jagiellonię do mistrzostwa, przedstawił najdłuższą listę podziękowań ze wszystkich laureatów.

Statuetkę w tej kategorii wręczył selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz, u którego kiedyś Siemieniec – jak sam przyznał – był na stażu właśnie w Jagiellonii.

Najlepszym bramkarzem został Mateusz Kochalski ze Stali Mielec. Jak podkreślono, w minionych rozgrywkach obronił 112 strzałów, w dziewięciu meczach zachowując czyste konto.

Obrońcą sezonu został Bartłomiej Wdowik z Jagiellonii, pomocnikiem – wspomniany Grosicki, a najlepszym napastnikiem – nieobecny w Warszawie król strzelców rozgrywek Hiszpan Erik Exposito ze Śląska Wrocław, zdobywca 19 bramek.

Laureatem w kategorii Młodzieżowiec Sezonu, wybranym wspólnie z PKO Bankiem Polskim (kategoria bez nominacji), został Dominik Marczuk z Jagiellonii – 6 goli i 10 asyst.

Trofeum za najlepszy wynik w cyklicznym programie "Turbokozak", w którym piłkarze wykonują szereg konkurencji technicznych na punkty, otrzymał Ariel Mosór z Piasta Gliwice.

W kategorii Numer Sezonu Lotto wyróżniono rekordową frekwencję na wszystkich meczach sezonu – łącznie 3 764 622 widzów na stadionach.

Nagrody indywidualne za sezon 2023/24:

Piłkarz Sezonu: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin)

Trener Sezonu: Adrian Siemieniec (Jagiellonia Białystok)

Bramkarz Sezonu: Mateusz Kochalski (Stal Mielec)

Obrońca Sezonu: Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok)

Pomocnik Sezonu: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin)

Napastnik Sezonu: Erik Exposito (Śląsk Wrocław)

Młodzieżowiec Sezonu: Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok)

Turbokozak Sezonu: Ariel Mosór (Piast Gliwice)

Numer Sezonu: rekordowa frekwencja na stadionach (3 764 622).