Liverpool pokonał Everton w derbach Merseyside po dublecie Salaha. Grad czerwonych kartek

Liverpool pokonał osłabiony Everton w derbach Merseyside. Dublet Salaha
Liverpool pokonał osłabiony Everton w derbach Merseyside. Dublet SalahaAFP
Mohamed Salah zdobył dwa gole i zapewnił Liverpoolowi zwycięstwo 2:0 nad 10-osobowym Evertonem w sobotnich derbach Merseyside na Anfield, po tym jak Ashley Young został wyrzucony z boiska w pierwszej połowie.

Drużyna Seana Dyche'a, która odniosła tylko jedno zwycięstwo w ostatnich 29 starciach z Liverpoolem, dobrze radziła sobie z trzymaniem rywali na dystans przez większą część meczu. Jednak plan zaczął się sypać, gdy Ashley Young w 37. minucie został ukarany drugą żółtą kartką za nieprzepisowe starcie z Luisem Diazem.

Wyrzucenie obrońcy oznaczało 23. czerwoną kartkę w Premier League w emocjonujących derbach Merseyside.

Liverpool dominował na boisku, ale ograniczał się głównie do strzałów z dystansu, w tym potężnego uderzenia Salaha z pierwszej połowy, które minęło bramkę o centymetry. Trent Alexander-Arnold również wystrzelił rakietę, która kilka minut przed przerwą przeleciała tuż nad poprzeczką.

Przełom nastąpił, gdy wyciągnięta ręka Keane'a zablokowała dośrodkowanie Diaza, a Salah strzelił z rzutu karnego w róg, nie pozostawiając Pickfordowi żadnych szans.

Heat mapa - Mohamed Salah
Heat mapa - Mohamed SalahOpta/AFP

Następnie zapewnili sobie bezpieczny wynik, gdy zmiennik Darwin Nunez uwolnił się i zagrał idealnie zgrane podanie do Salaha, który spokojnie trafił do domu.

W składzie Liverpoolu zabrakło obrońcy Andy'ego Robertsona, który ma przejść operację barku kontuzjowanego podczas meczu dla reprezentacji Szkocji w zeszłym tygodniu.

Drużyna Juergena Kloppa tymczasowo wspięła się na szczyt tabeli z 20 punktami, podczas gdy Everton zajmuje 16. miejsce.

"To derby i nie zadecydują o tym, jak skończysz w tabeli na koniec sezonu, ale mają wpływ jak wszystkie inne mecze, ale są o wiele bardziej napięte, jest o wiele więcej emocji, więc dlatego ulga w tym momencie jest naprawdę duża" - powiedział menedżer Liverpoolu Klopp w wywiadzie dla BeIN Sports.

Salah strzelił gola lub asystował w każdym ze swoich ostatnich 13 występów w Premier League na Anfield, co jest passą lepszą tylko od Alana Shearera (18) i Thierry'ego Henry'ego (17).

Statystyki meczu Liverpool - Everton
Statystyki meczu Liverpool - EvertonOpta

"Konsekwencja jest najtrudniejszą rzeczą w piłce nożnej" - powiedział kapitan Liverpoolu Virgil van Dijk o Salahu w TNT. "Aby robić to w każdym meczu... wielcy gracze wkraczają, gdy ich potrzebujemy i jesteśmy bardzo zadowoleni z niego i bardzo zadowoleni z naszego klubu piłkarskiego".

Klopp był wyraźnie zachwycony po pierwszym zwycięstwie swojej drużyny w trzech meczach ligowych, machając do wiwatujących fanów Liverpoolu z zaciśniętą pięścią w geściu triumfu.

Czerwona sobota

W czterech z sześciu rozegranych dotychczas sobotnich spotkań Premier League sędziowie pokazali cztery czerwone kartki. Do takiej sytuacji doszło też w starciu Bournemouth z Wolverhampton Wanderers (1:2), Brentfordu z Burnley (3:0) i Manchesteru City z Brighton (2:1). Ukaranymi zawodnikami byli Lewis Cook z Bournemouth, Connor Roberts z Burnley i Manuel Akanji z Manchesteru City.

Napastnik "The Citizens" Erling Haaland w meczu z Brighton strzelił dziewiątego gola i jest najskuteczniejszym zawodnikiem Premier League. Drugi jest Salah z dorobkiem siedmiu bramek.

Newcastle United rozgromiło u siebie Crystal Palace 4:0 po bramkach Jacoba Murphy'ego, Anthony'ego Gordona, Seana Longstaffa i Calluma Wilsona. Uwzględniając wszystkie rozgrywki biało-czarni są niepokonani od ośmiu meczów, choć jeszcze w sierpniu byli w kryzysie - między drugą a czwartą kolejką Premier League ponieśli trzy porażki z rzędu.