Znacznie spadły wydatki klubów Premier League w styczniowym oknie transferowym

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znacznie spadły wydatki klubów Premier League w styczniowym oknie transferowym

Znacznie spadły wydatki klubów Premier League w styczniowym oknie transferowym
Znacznie spadły wydatki klubów Premier League w styczniowym oknie transferowymProfimedia
Jak wynika z analizy Deloitte Sports Business Group, wydatki klubów angielskiej Premier League spadły w styczniowym oknie o 715 milionów funtów (912,27 miliona dolarów) w porównaniu z rokiem i osiągnęły najniższy poziom od trzech lat.

Z analizy wynika, że czołowe kluby w Anglii wydały w styczniu łącznie około 100 milionów funtów, co stanowi spadek o około 88% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Deloitte przypisuje ten spadek klubom, które przyjęły bardziej ostrożne podejście po znacznych wydatkach w końcówce sezonu, oraz obawom związanym z potencjalnymi sankcjami za nieprzestrzeganie ligowych zasad dotyczących zysków i zrównoważonego rozwoju (PSR).

PSR wprowadzono w 2013 roku, aby wyrównać szanse i zapobiec wydawaniu przez kluby z bogatymi grupami właścicielskimi ogromnych sum na zawodników. Oznacza to, że kluby mogą stracić maksymalnie 105 milionów funtów w ciągu trzech lat.

Na początku sezonu Evertonowi odjęto 10 punktów za przekroczenie limitów PSR – ich rozprawa apelacyjna rozpoczęła się w środę – a w zeszłym miesiącu wraz z Nottingham Forest zostali oskarżeni o kolejne naruszenie.

Manchesteru City także został oskarżony o liczne naruszenia zasad finansowych od czasu jego zakupu przez City Football Group z siedzibą w Abu Zabi w 2008 roku. W tej sprawie nie zapadł jeszcze żaden wyrok.

Z raportu wynika, że 100 milionów funtów wydane w styczniowym oknie, które zakończyło się w czwartek, jest najniższe od czasu, gdy liga wydała łącznie 70 milionów funtów na transfery w okresie objętym ograniczeniami związanymi z pandemią w styczniu 2021 roku.

Największego transferu dokonał Tottenham Hotspur, pozyskując 21-letniego rumuńskiego obrońcę Radu Dragusina z Genoi za 25 milionów funtów.

Pomimo gwałtownego spadku kluby nadal wydały w tym sezonie 2,5 miliarda funtów w obu oknach transferowych, co czyni sezon 2023/24 drugim co do wysokości tej kwoty sezonem w historii po zeszłym sezonie.

„Po rekordowych wydatkach w ostatnich trzech oknach transferowych, styczniowe wydatki klubów Premier League zostały ograniczone” – powiedział Tim Bridge, główny partner w Sports Business Group Deloitte.

„Bardziej ostrożne podejście wynika prawdopodobnie z wysokiego poziomu wydatków zainwestowanych w okresie letnim, ale mogła na nie wpłynąć również zwiększona świadomość przepisów finansowych Premier League i potencjalnych konsekwencji ich nieprzestrzegania” - powiedział.

Jednak wydatki w innych czołowych ligach europejskich wzrosły o 80% do 455 milionów euro (495,54 miliona dolarów) z 255 milionów euro w zeszłym roku, jak podał Deloitte, przy czym najwięcej wydała francuska Ligue 1 - 190 milionów euro.