Włoski bramkarz Gianluigi Buffon po 28 latach kariery oficjalnie zawiesza rękawice

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Włoski bramkarz Gianluigi Buffon po 28 latach kariery oficjalnie zawiesza rękawice
Gianluigi Buffon w akcji dla Juventusu w 2021 roku
Gianluigi Buffon w akcji dla Juventusu w 2021 roku
Reuters
Włoski bramkarz Gianluigi Buffon przeszedł na piłkarską emeryturę. Legendarny zawodnik ogłosił swoją decyzję w środę, po 28 latach, w których osiągnął wyjątkowe kamienie milowe dla klubu i kraju.

Buffon, który w 2006 roku podniósł Puchar Świata, zdobył 10 tytułów Serie A z Juventusem i tytuł Ligue 1 z Paris Saint-Germain.

"To wszystko ludzie! Daliście mi wszystko. Ja dałem wszystko wam. Zrobiliśmy to razem" - powiedział Buffon w oświadczeniu.

Powszechnie uważany za jednego z najlepszych bramkarzy wszech czasów, zakończył swoją karierę tam, gdzie ją rozpoczął, w Parmie, która występuje we włoskiej drugiej lidze, zmagając się z kontuzjami w ostatnim sezonie.

Buffon dołączył do Juve z Parmy w 2001 roku i spędził większość swojej kariery w klubie z Piemontu, z wyjątkiem sezonu w PSG w sezonie 2018/19, przed powrotem do Turynu, a następnie do Parmy w czerwcu 2021 roku.

Buffon rozpoczął karierę w systemie młodzieżowym Parmy w 1991 roku w wieku 13 lat, początkowo grając w środku pola, zanim przystosował się do roli bramkarza ze względu na swój wzrost i cechy fizyczne.

W barwach Parmy zadebiutował w Serie A w bezbramkowo zremisowanym spotkaniu z AC Milan w listopadzie 1995 roku w wieku 17 lat.

Buffon zagrał rekordowe 657 razy we włoskiej ekstraklasie i został Klubowym Piłkarzem Roku UEFA w 2003 roku.

Jest najczęściej wybieranym bramkarzem wszech czasów, grając 176 razy dla reprezentacji Włoch.

Występy w kadrze narodowej zakończył w 2018 roku po tym, jak Włochy nie zakwalifikowały się do mistrzostw świata 2018 w Rosji.