Benfica mistrzem Portugalii, Schmidt pierwszym obcokrajowcem z tytułem od 18 lat

Roger Schmidt koronowany na mistrza kraju
Roger Schmidt koronowany na mistrza krajuAFP
Wygrana 3:0 nad Santa Clarą w ostatnim meczu sezonu przypieczętowała tytuł dla lizbońskich Orłów. Niemiecki trener Roger Schmidt jest pierwszym obcokrajowcem, który zdobył to trofeum od czasu Giovanniego Trapattoniego w 2005 roku.

Po zaciekłej walce z FC Porto do ostatniej kolejki, Benfica w sobotni wieczór przypieczętowała pierwszy od 2019 roku, a w sumie 38. tytuł mistrza Portugalii. Strzelanie zaczął Goncalo Ramos na początku siódmej minuty, przecinając centrę Alexandra Baha. Tuż przed upływem 30. minuty komfortowe prowadzenie 2:0 dał Rafa Silva po bezbłędnej kontrze spod własnej bramki.

W tym momencie Orły nie musiały już oglądać się na Smoki z północy. FC Porto, co ciekawe, strzelało swoje dwa pierwsze gole przeciwko Vitorii Guimaraes niemal w tym samym czasie, kilkadziesiąt sekund po Benfice. To jednak nie miało znaczenia, ponieważ stołeczna ekipa musiałaby przegrać, by wygrana Porto wpłynęła na układ w tabeli.

Tabela Ligi Portugal po ostatniej kolejce
Tabela Ligi Portugal po ostatniej kolejceFlashscore

Dlatego w drugiej połowie Benfica zdecydowanie spuściła z tonu, a mecz nieco się wyrównał. Do zmiany wyniku doprowadził dopiero rzut karny dla gospodarzy z Estadio da Luz po godzinie gry. Gabriel Batista miał już piłkę w rękach, ale strzał Grimaldo okazał się zbyt mocny, by futbolówka nie przetoczyła się za linię.

Schmidt na liście zagranicznych trenerów z mistrzostwem

To wyjątkowy moment dla trenera Benfiki, Rogera Schmidta. W sobotę 56-letni niemiecki szkoleniowiec zdobył mistrzostwo po raz drugi w karierze trenerskiej, która rozpoczęła się w 2004 roku ze skromnym Delbrucker w Niemczech. W ten sposób Schmidt przełamał również portugalską hegemonię. Od 2005 roku żaden zagraniczny trener nie zdołał wygrać ligi. Ostatnim, który tego dokonał był Giovanni Trappattoni, również z Benficą.

Roger Schmidt został tym samym 25. zagranicznym trenerem, który wygrał ligę portugalską. Dołącza do listy, na której znajdują się Joseph Szabo, János Biri, Jimmy Hagan, Sven-Goran Eriksson, Béla Guttman, Randolph Galloway, John Mortimore, Bobby Robson, Lippo Hertzka, Miguel Siska, Fernando Riera, Ted Smith, Laszlo Boloni, Lajos Czeizler, Dorival Yustrich, Lajos Baróti, Malcom Allison, Tomislav Ivic, Co Adriaanse, Bob Kelly, Enrique Fernandez, Elek Schwartz, Milorad Pavic i Giovanni Trappatoni.