PŚ w skokach kobiet. Pierwsza wygrana Kanadyjki Loutitt

Kanadyjka Alexandria Loutitt podczas konkursu indywidualnego na skoczni HS-105 na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym w ZakopanemPAP
Alexandria Loutitt wygrała w japońskim Zao zawody kobiecego Pucharu Świata w skokach narciarskich. To pierwszy taki sukces Kanadyjki. Kolejne miejsca zajęły Austriaczki. Prowadząca w klasyfikacji generalnej Eva Pinkelnig i Chiara Kreuzer.

19-latka z Calgary do tej pory miała w dorobku tylko brąz ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorek w Zakopanem oraz była trzecia w konkursie Pucharu Kontynentalnego w ojczystym Whistler.

W tym sezonie wcześniej dwukrotnie była czwarta w zawodach PŚ, a w piątek nie tylko po raz pierwszy "wskoczyła" na podium, ale i od razu wygrała.

Za próby na 98,5 i 95 m otrzymała notę 240,3 pkt. Druga Pinkelnig uzyskała 231,8 pkt za skoki na odległość 93,5 i 94,5 m, a Kreuzer osiągnęła dwukrotnie 92,5 m, co dało jej łącznie 228,6 pkt.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Pinkelnig z dorobkiem 916 pkt. Druga jest szósta w Zao Niemka Katharina Althaus – 717, a trzecia Norweżka Anna Odine Stroem – 587. Loutitt plasuje się na 12. pozycji – 294. Nicole Konderla – najlepsza z Polek – ma sześć "oczek" i jest 41.