Rosjanie i Białorusini przywróceni do rywalizacji przez World Triathlon

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Rosjanie i Białorusini przywróceni do rywalizacji przez World Triathlon

Rosjanie i Białorusini przywróceni do rywalizacji przez World Triathlon
Rosjanie i Białorusini przywróceni do rywalizacji przez World TriathlonPAP
Międzynarodowa Unia Triathlonu (World Triathlon) ogłosiła w czwartek, że podjęła decyzję o przywróceniu do rywalizacji rosyjskich i białoruskich sportowców, którzy zostali wykluczeni z zawodów w ubiegłym roku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

"Komitet Wykonawczy World Triathlon zasadniczo poparł zalecenie MKOl dotyczące powrotu do rywalizacji sportowców z paszportami rosyjskimi i białoruskimi oraz zniesienia ich zawieszenia. Komitet Wykonawczy jednocześnie potwierdza swoją solidarność z Ukrainą w obliczu toczącej się wojny z Rosją i potwierdza neutralność każdego sportowca lub oficjela jako bezwzględny warunek ich powrotu na światowe zawody triathlonowe" - napisano w oświadczeniu organizacji.

World Triathlon podkreśla jednocześnie, że współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) w celu wprowadzenia niezależnej procedury umożliwiającej weryfikację i podejmowanie indywidualnych decyzji w sprawie powrotu triathlonistów i działaczy z Rosji oraz Białorusi do rywalizacji.

MKOl poinformował 28 marca o przywróceniu możliwości startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Decyzja w sprawie ich udziału w igrzyskach ma zapaść w późniejszym terminie.

World Triathlon poszedł śladem federacji szermierczej, tenisa stołowego oraz taekwondo, które już wcześniej poinformowały o przywróceniu rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji. Zgody na to nie ma natomiast m.in. w lekkiej atletyce oraz sportach jeździeckich.