Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Rozstrzygnięcie plebiscytu FIFA The Best, Lionel Messi znów piłkarzem roku!

Zaktualizowany
Erling Haaland zdobył swój pierwszy tytuł Ligi Mistrzów w Stambule.
Erling Haaland zdobył swój pierwszy tytuł Ligi Mistrzów w Stambule.AFP
W poniedziałek w Londynie odbywa się gala FIFA The Best. Główną nagrodę wśród piłkarzy nieoczekiwanie zgarnął Lionel Messi, który wyprzedził Erlinga Haalanda i Kyliana Mbappe. Wśród trenerów triumfowali Pep Guardiola i Sarina Wiegman, zaś najpiękniejszego gola strzelił Guilherme Madruga z Brazylii.

Plebiscyt FIFA – tym razem bez nominacji z Polski – zorganizowano w Londynie, by wyróżnić najjaśniejsze gwiazdy męskiego i kobiecego futbolu. Uznawane są tu zasługi zarówno na polu klubowym, jak i reprezentacyjnym. Tu jednak koniecznie trzeba zaznaczyć, że w męskim futbolu nagroda dotyczy okresu po mundialu 2022 (po 19 grudnia) i do 20 sierpnia 2023. W przypadku kobiecej piłki, mówimy o roku od początku sierpnia 2022 do 20 dnia samego miesiąca 2023. 

Nagrody w kluczowych kategoriach są przyznawane na podstawie głosów czterech różnych grup: trenerów, piłkarzy, dziennikarzy i kibiców. Choć różnią się liczebnie, to każda z tych grup otrzymuje po jednej czwartej finalnej oceny.

Messi znów pokonał Mbappe, a do tego Haalanda

Choć ta nagroda wręczana była jako ostatnia, trudno nie przyznać jej pierwszego miejsca pod względem wagi. W gronie nominowanych piłkarzy od grudnia zostało już tylko trzech finalistów, trzech gigantów światowej piłki, choć z dwóch różnych pokoleń. Wśród nich weteran i zeszłoroczny laureat Lionel Messi oraz znacznie młodsi Kylian Mbappe i Erling Haaland

Ponieważ jednak okres mundialu 2022 nie był wliczany do głosowania, legendę reprezentacji Argentyny wykluczono z grona faworytów jeszcze przed ogłoszeniem. A jednak! To właśnie 36-letni piłkarz Interu Miami został wybrany w głosowaniu, tym samym broniąc tytuł zdobyty przed rokiem. Ponieważ nie było go na gali i nie udało się zrealizować planowanego łączenia, nagrodę odebrał w jego imieniu prowadzący Thierry Henry.

Jak się okazało, Messi i Haaland zdobyli identyczną liczbę punktów (po 48) po zsumowaniu czterech głosowań. Dlatego decydujące okazały głosy kapitanów reprezentacji narodowych, którzy częściej na pierwszym miejscu w głosowaniu wskazywali Messiego. Kylian Mbappe w tym roku skończył na trzecim miejscu z 35 punktami.

Bonmati i Marta szczególnie wyróżnione wśród kobiet

Wśród piłkarek nie było podobnie zaciętej rywalizacji, Aitana Bonmatí z reprezentacji Hiszpanii i FC Barcelony zgromadziła na swoim koncie aż 56 punktów z czterech głosowań, wyprzedzając Lindę Caicedo z Kolumbii (40 pkt) oraz Jenni Hermoso z Hiszpanii (36 pkt). Tegoroczna nagroda specjalna również przypadła w udziale piłkarce, a nie piłkarzowi. Tym razem laureatką okazała się kultowa w brazylijskiej piłce kobiecej napastniczka Marta, która od 2002 roku niezmiennie jest reprezentantką Brazylii, już ze 175 meczami na koncie. 

Pep Guardiola trenerem roku, Wiegman trenerką

Pierwszym ogłoszonym laureatem – i tu mowy o niespodziance nie mogło być mowy – był trener Manchesteru City, zdobywca potrójnej korony z Obywatelami. Jego rywalami byli Luciano Spalletti oraz Simone Inzaghi. Obaj Włosi łącznie zdobyli 29 punktów (18 Spalletti, 11 Inzaghi), podczas gdy Guardiola osiągnął indywidualnie 28 pkt, w tym aż pół miliona głosów od kibiców.

To ona wznosiła statuetkę rok temu, ona podniosła ją w poniedziałkowy wieczór i zaczęła nawet od słów "Pewnie myślicie sobie, że znowu ona…". Selekcjonerka reprezentacji Anglii pozostaje wzorem dla koleżanek i kolegów oraz – podobnie do Pepa Guardioli – zdominowała swoją kategorię, zdobywając 28 punktów (druga Emma Hayes miała 18).

Najlepsza jedenastka męskiej piłki nożnej

O ile w przypadku większości wyróżnień głosowanie jest dzielone, o tyle wyboru najlepszej drużyny dokonują sami piłkarze zrzeszeni w FIFPRO. Oto ich tegoroczny wybórThibaut Courtois (Real Madryt); John Stones (Manchester City), Kyle Walker (Manchester City), Rúben Dias (Manchester City); Bernardo Silva (Manchester City), Jude Bellingham (Real Madryt), Kevin de Bruyne (Manchester City); Erling Haaland (Manchester City), Kylian Mbappé (PSG), Lionel Messi (Inter Miami), Vinícius Júnior (Real Madryt).

Najlepsza jedenastka kobiecej piłki nożnej

W analogicznym do męskiego głosowaniu FIFPRO wybrane zostały: Mary Earps (Manchester United); Lucy Bronze (Barcelona), Olga Carmona (Real Madryt), Alex Greenwood (Manchester City); Aitana Bonmati (Barcelona), Ella Toone (Manchester United), Keira Walsh (Barcelona); Lauren James (Chelsea), Sam Kerr (Chelsea), Alex Morgan (San Diego Wave), Alessia Russo (Manchester United/Arsenal)

Earps i Ederson najlepszymi bramkarzami

Wśród piłkarek nie było niespodzianki – wybór FIFPRO pokrył się z plebiscytem złożonym z czterech grup. Najlepszą golkiperką została niesamowita Mary Earps z Manchesteru United. U mężczyzn było nieco inaczej. W jedenastce wybranej przez FIFPRO oglądaliśmy w bramce Thibauta Courtois, natomiast w wyborze czterech grup zwyciężył Ederson (otrzymał 23 punkty, o Courtois 20).

Nagroda Fair Play dla reprezentacji Brazylii

Choć w finałowym głosowaniu znalazły się trzy niezwykłe gesty, to wątpliwości nie było: zwyciężył ten, o którym słyszano na całym świecie. Nagrodę otrzymała reprezentacja Brazylii za wystąpienie po raz pierwszy w czarnych strojach. Był to gest solidarności wobec Viniciusa Juniora, który w Hiszpanii przeżywał wyjątkowo bolesne chwile, znosząc wiele tysięcy rasistowskich wyzwisk na żywo i w sieci.

Ten gest Selecao wyprzedził oddanie rywalom gola przez Montevideo City Torque (po strzeleniu bramki w chwili upadku dwóch zawodników rywali) oraz niezgodne z przepisami powstrzymanie się od przyznania żółtej kartki przez sędziego Pola van Boekela, gdy Mohammed Kudus zdjął koszulkę, by uhonorować tragicznie zmarłego kolegę, Christiana Atsu.

Nagroda Puskasa dla Guilherme Madrugi z Botafogo 

Rok temu ekscytowaliśmy się największą w historii reklamą ampfutbolu w wykonaniu Marcina Oleksego z Warty Poznań. W poniedziałkowy wieczór nie było już żadnej polskiej nominacji, za to pięknymi golami wśród zgłoszeń można by zachwycać się godzinami. Tego najpiękniejszego strzelił 23-letni Guilherme Madruga, który nie tylko pokonał golkipera rywali przewrotką wysoko w powietrzu, ale zrobił to z ok. 18 metrów!