Gładkie 3:0 Polek ze Słowenią w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Paryżu

Gładkie 3:0 Polek ze Słowenią w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w ParyżuPAP
Polskie siatkarki pewnie pokonały w Łodzi Słowenię 3:0 (25:18, 25:15, 25:22) w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W niedzielę kolejnym rywalem reprezentantek Polski będzie Korea Płd.

Polki drogę na igrzyska rozpoczęły od pewnego zwycięstwa w Atlas Arenie nad rywalem, który zajmuje 25. miejsce w światowym rankingu FIVB. Gospodynie nie miały większych problemów ze zrobieniem pierwszego kroku do Paryża i podobnie, jak na sierpniowych mistrzostwach Europy, wygrały ze Słowenkami bez straty seta.

Już pierwszy set pokazał wyraźną różnicę w potencjale obu zespołów. Polki zaczęły od dobrej zagrywki Joanny Wołosz, która dała im trzy pierwsze punkty, a potem dobrze prezentowały się w każdym elemencie gry. Dużo punktów zdobywały blokiem oraz atakami ze środka i dzięki skuteczności na skrzydła Martyny Łukasik. Po kolejnym bloku wygrywały różnicą pięciu punktów (12:7), a po ataku Łukasik z szóstej strefy zwiększyły przewagę do 18:11. W bardzo pewnie wygranym secie ostatni punkt, podobnie, jak pierwszy, należał do Wołosz.

Przed kolejnymi odsłonami spotkania najważniejszym zadaniem podopiecznych Stefano Lavariniego było utrzymanie koncentracji. To nie do końca udało się na początku drugiej odsłony, kiedy prowadzone przez dobrze znanego w Polsce trenera Marco Bonittę Słowenki dotrzymywały kroku bardziej doświadczonemu przeciwnikowi.

Po 10. punkcie Polki jednak zdominowały rywalki. Znów dobrze funkcjonował blok oraz punktowały Magdalena Stysiak, Łukasik i Olivia Różański. Po atakach przyjmującej francuskiego Albi biało-czerwone wygrywały 12:9, 19:13 i 22:14. Różański miała też udział w ostatnim punkcie Polek w drugim secie, sprawiając Słowenkom dużo problemów serwisem.

Podobnie wyglądała ostatnia partia, w której biało-czerwone znów zyskiwały przewagę po 10 punkcie. Po atakach ze skrzydła Różański prowadziły 17:11 i 19:14. Do piłki meczowej doprowadziła zaś Magdalena Stysiak, ale zanim kibice mogli świętować pierwsze zwycięstwo biało-czerwonych, Słowenki zdobyły pięć punktów z rzędu. Spotkanie zakończyła nieudana obrona przez rywalki ataku Łukasik.

W igrzyskach w Paryżu w 2024 roku wystąpi 12 reprezentacji. Zagwarantowany udział ma tylko Francja jako gospodarz. Pozostałe najwyżej sklasyfikowane 24 drużyny według rankingu FIVB wystąpią w trzech turniejach kwalifikacyjnych (pozostałe rozgrywane są w Japonii i Chinach). Z każdego z nich awansują na igrzyska po dwa najlepsze zespoły. Reprezentacje, które nie uzyskają przepustki poprzez turnieje kwalifikacyjne, będą mogły powalczyć jeszcze o pozostałe pięć miejsc poprzez zmagania w Lidze Narodów.