Analiza Grand Prix Azerbejdżanu: wygrana Pereza, koniec serii Fernando Alonso

Analiza Grand Prix Azerbejdżanu: wygrana Pereza, koniec serii Fernando AlonsoAFP
Analiza występów poszczególnych zespołów po Grand Prix Azerbejdżanu, czwartej rundzie 23-wyścigowego sezonu Formuły 1 (zespoły wymienione w kolejności mistrzostw).

Red Bull – Sergio Perez 1, Max Verstappen 2

Zwycięzca sobotniego sprintu, Perez, wygrał z trzeciego miejsca na starcie, obejmując prowadzenie, gdy Verstappen zjechał do boksu na 11. okrążeniu tuż przed uruchomieniem samochodu bezpieczeństwa.

To było jego drugie zwycięstwo w sezonie, szóste w karierze, i pozostawiło mu sześć punktów straty do Verstappena, który również wygrał dwa razy. Perez jest pierwszym, który dwukrotnie wygrał w Baku, a pięć jego zwycięstw miało miejsce na torach ulicznych. Verstappen prowadził od czwartego okrążenia, ale po pitstopie był trzeci. Po raz drugi wyprzedził Leclerca podczas restartu samochodu bezpieczeństwa na 14. okrążeniu.

Red Bull pozostaje niepokonany w tym sezonie. Było to 81. podium Verstappena, ma o jedno więcej niż Ayrton Senna.

Aston Martin - Fernando Alonso 4, Lance Stroll 7

Alonso zakończył passę kolejnych trzecich miejsc. Hiszpan brawurowo wyprzedził Sainza z Ferrari na szóstym zakręcie i zapewnił sobie czwarte miejsce, ale mimo oszczędzania opon nie zdołał dogonić Leclerca, który był o sekundę wyżej.

Stroll odrobił dwie pozycje na starcie. W pitlane, w czasie przejazdu samochodu bezpieczeństwa, jechał ramię w ramię z Russellem, a na 20. okrążeniu został wyprzedzony przez Hamiltona. Kanadyjczyk również otarł się o ścianę, ale obyło się bez większych uszkodzeń.

Marcedes - Lewis Hamilton 6, George Russell 8

Mercedes spadł jeszcze bardziej za Aston Martina i teraz ma tylko 14 punktów przewagi nad Ferrari. Hamilton wystartował jako piąty, ale zjechał do boksu na jedno okrążenie przed wprowadzeniem samochodu bezpieczeństwa i spadł na 10. pozycję.

Russell wystartował z 11. miejsca, ale już na początku zyskał dwie lokaty i po wznowieniu wyścigu przesunął się wyżej, zanim Hamilton na 15. okrążeniu przebił się na siódmą pozycję, a następnie wyprzedził Strolla na szóstą. Russell spóźnił się z powodu miękkich opon i zdobył punkt bonusowy za najszybsze okrążenie.

Ferrari - Charles Leclerc 3, Carlos Sainz 5

Najlepszy jak dotąd wyścig Ferrari w tym roku. Leclerc, drugi w sobotnim sprincie, wystartował z pole position i zdobył pierwsze w sezonie podium swojego zespołu. Prowadził przez trzy okrążenia, zanim aktywowano DRS i wyprzedził go Verstappen, a dwa okrążenia później Perez. Obaj zjechali do boksu na 11 okrążeniu podczas jazdy samochodu bezpieczeństwa. Leclerc został ponownie wyprzedzony przez Verstappena, a Sainz przez Alonso na 14 okrążeniu.

McLaren - Lando Norris 9, Oscar Piastri 11

McLaren przyniósł modernizacje i zdobyte punkty dały im jeszcze większą przewagę nad Alpine. Norris wystartował z siódmej pozycji, stracił ją, gdy zjechał przed samochodem bezpieczeństwa, ale zdołał wyprzedzić Hulkenberga i awansować w punktacji. Piastri startował z 10. miejsca i przez cały weekend zmagał się z dolegliwościami żołądkowymi.

Alpine - Pierre Gasly 14, Esteban Ocon 15

Ocon wystartował z pitlane i przejechał 50 z 51 okrążeń na jednym komplecie nowych twardych opon, zjeżdżając na ostatnim okrążeniu po miękkie i spotykając fotografów na swojej drodze, gdy wjeżdżał do środka. Gasly, którego samochód zapalił się w piątkowym treningu, a następnie rozbił się w kwalifikacjach, wyprzedził Bottasa i Sargeanta na dwupostojowej strategii medium-hard-hard.

Haas - Kevin Magnussen 13, Nico Hulkenberg 17

Hulkenberg wystartował z pitlane na nowym zestawie hardów po zmianach ustawień zawieszenia i zjechał dwa okrążenia przed końcem. Magnussen wystartował z 16. miejsca i na pierwszym okrążeniu miał kontakt z Alfą Romeo Bottasa na drugim zakręcie. Wziął nowe przednie skrzydło, kiedy zjechał do boksu na okrążeniu 11.

Alfa Romeo - Valtteri Bottas 18, Guanyu Zhou wycofany

Bottas wykonał trzy postoje i jako pierwszy zjechał do boksu (na siódmym okrążeniu) po kontakcie z Magnussenem. Zhou musiał zjechać do boksu i wycofać się, ponieważ temperatura silnika wzrosła.

Alphatauri - Yuki Tsunoda 10, Nyck de Vries wycofany

De Vries wystartował na twardych oponach i uruchomił samochód bezpieczeństwa, kiedy uderzył w ścianę na piątym zakręcie, złamał przedni lewy drążek gąsienicowy i został pozostawiony sam sobie. Tsunoda został wyprzedzony przez Russella i Strolla na starcie, a następnie znalazł się pomiędzy McLarenami.

Williams - Alex Albon 12, Logan Sargeant 16

Albon doznał uszkodzenia przedniego skrzydła na pierwszym okrążeniu po kontakcie z McLarenem. Sargeant nie wziął udziału w sobotnim sprincie po tym, jak rozbił się w kraksie kwalifikacyjnej.