Szwedki zdominowały sprint w Livigno, triumf Norwega Klaebo

Szwedki zdominowały sprint w Livigno
Szwedki zdominowały sprint w LivignoPAP
Szwedki Jonna Sundling, Maja Dahlqvist i Emma Ribom stanęły na podium sprintu techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Livingo. Wśród mężczyzn najlepszy był Norweg Johannes Klaebo. Maciej Staręga i Dominik Bury odpadli w ćwierćfinale.

Sundling triumfowała czasem 2.45,70 przed Dahlqvist - strata 1,05 i Ribom - 1,30. Dalsze miejsca w finale zajęły Szwajcarka Nadine Faehndrich, Szwedka Linn Svahn i Amerykanka Julia Kern. Polki nie startowały.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Norweżka Tiril Udnes Weng - 1447 pkt przed Szwedką Fridą Karlsson - 1160 oraz Finką Kerttu Niskanen - 1019. Najlepsza z Polek Izabela Marcisz ma 83 pkt i jest 76. Monika Skinder z dorobkiem 70 pkt zajmuje 84. miejsce.

Klaebo w finale uzyskał czas 2.28,38. Drugi Francuz Richard Jouve był wolniejszy o 0,35 s. Trzecie miejsce ze stratą 1,44 zajął Szwajcar Janik Riebli. Tuż za podium uplasował się Paal Golberg z Norwegii, a kolejne lokaty wywalczyli Szwajcar Valerio Grond i Francuz Renaud Jay.

Polacy startowali w drugim ćwierćfinale. Staręga był czwarty, a Bury zajął piąte miejsce. Biało-czerwoni nie awansowali do półfinałów. Staręga został sklasyfikowany na 20. pozycji, zaś Bury był 23.

Klaebo powiększa przewagę

Johaness Klaebo powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji PŚ - ma 1379 pkt. Drugi jest jego rodak Golberg - 1314, a trzeci Włoch Federico Pellegrino - 1057. Najwyżej z Polaków, na 35. pozycji, sklasyfikowany jest Dominik Bury - 252 pkt. Staręga z dorobkiem 174 pkt jest 56., Kamil Bury z 57 pkt zajmuje 103. lokatę.

W niedzielę w Livigno zostaną rozegrane sprinty drużynowe techniką dowolną.