Kanada w Sewilli po raz pierwszy wygrywa turniej Billie Jean King Cup

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kanada w Sewilli po raz pierwszy wygrywa turniej Billie Jean King Cup

Kanada po raz pierwszy zdobywa Puchar Billie Jean King
Kanada po raz pierwszy zdobywa Puchar Billie Jean KingAFP
Kanadyjki wygrały swój pierwszy turniej Billie Jean King Cup w niedzielę w Sewilli (Hiszpania), pokonując w finale rywalki z Włoch.

Zawody te, uważane za kobiecy odpowiednik męskiego Pucharu Davisa, są następcą Fed Cup, w którym Kanada nigdy nie zdobyła tytułu. Z kolei Włoszki, czterokrotne zwyciężczynie turnieju pod szyldem Fed Cup (2006, 2009, 2010, 2013), nie zdobyły trofeum od dekady.

21-letnia Leylah Fernandez, sklasyfikowana na 35. miejscu na świecie, zdobyła punkt, który zapewnił jej tytuł, pokonując 27-letnią Jasmine Paolini, 30. zawodniczkę rankingu WTA, 6:2, 6:3 w dwóch setach.

"Leylah odegrała rolę liderki i zrobiła różnicę. Przygotowuje się jak bokser przed wejściem na ring, aby przyjmować ciosy i je zadawać"- pochwaliła Nathalie Tauziat, francuska trenerka kanadyjskiej drużyny.

W pierwszym niedzielnym meczu singlowym 18-letnia Kanadyjka Marina Stakusic, sklasyfikowana na 258. miejscu na świecie, pokonała Martinę Trevisan (43. WTA) 7:5, 6:3. Dla Stakusic było to pierwsze zwycięstwo nad zawodniczką z Top 50.

"Zaryzykowaliśmy wybierając tak młodą zawodniczkę i to się opłaciło" - cieszył się Tauziat.

Rok po Pucharze Davisa

Tauziat, która w swojej karierze osiągnęła 3. miejsce w rankingu WTA i została wicemistrzynią Wimbledonu w 1998 roku, była mistrzynią Fed Cup w 1997 roku jako członkini francuskiej drużyny. Po niedzielnym triumfie Kanada zastąpiła Szwajcarię - poprzednie zdobywczynie Pucharu Billie Jean King, z 2022 roku - która została wyeliminowana w fazie grupowej tegorocznej edycji.

Drogę do triumfu Kanadyjki rozpoczęły - ku rozpaczy polskich kibiców - od wygranej nad Polkami w czwartek. Stakusic pokonała Magdalenę Fręch, z kolei Leylah Fernandez poradziła sobie z Magdą Linette. Kanadyjki wygrały również z gospodyniami turnieju, Hiszpankami.

Kanada przeszła do historii w 2022 roku, wygrywając męski Puchar Davisa po raz pierwszy w swojej historii. Teraz jej kobieca drużyna idzie w ślady męskiej i dodaje Puchar Billie Jean King, nazwany na cześć legendarnej amerykańskiej tenisistki, która zdobyła 39 tytułów Wielkiego Szlema (12 w grze pojedynczej, 16 w deblu kobiet i 11 w deblu mieszanym), do gabloty z trofeami tego kraju.

Stany Zjednoczone prowadzą w klasyfikacji wszech czasów Billie Jean King Cup/Fed Cup z 18 tytułami. Billie Jean King była zawodniczką w siedmiu z nich i kapitanem "Team USA" w czterech.