Najmniej turniejów, najwięcej pieniędzy. Djoković zdominował tegoroczne rankingi zarobków

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najmniej turniejów, najwięcej pieniędzy. Djoković zdominował tegoroczne rankingi zarobków
Djoković może mieć powody do radości
Djoković może mieć powody do radości
Profimedia
Novak Djoković zarobił w tym roku kalendarzowym najwięcej pieniędzy na kortach ATP. Co więcej, serbski tenisista rozegrał najmniej turniejów spośród dziesięciu najlepszych graczy na świecie - 12.

Serb w 2023 roku otrzymał sumę 15 952 044 dolarów (w grze pojedynczej i podwójnej). Djoković zarobił w tym sezonie więcej nagród pieniężnych niż na przykład Carlos Alcaraz czy Daniil Miedwiediew i wyprzedził numer jeden na świecie WTA Igę Świątek. Alcaraz jest jedynym innym graczem, który osiągnął ośmiocyfrową liczbę w tym sezonie.

Djoković ma za sobą jeden z najlepszych sezonów w męskim tenisie, dominując niemal w każdym turnieju, w którym grał. Zdobył siedem tytułów (najwięcej ze wszystkich zawodników), w tym trzy tytuły Wielkiego Szlema. Jest także pierwszym człowiekiem, który czterokrotnie wygrał trzy z czterech turniejów Wielkiego Szlema w jednym sezonie. Jednak jego największe zwycięstwo w pojedynczej imprezie nie miało miejsca w żadnym ze "Slamów", ale na Turnieju Mistrzów w Turynie, gdzie zdobył rekordowy siódmy tytuł.

36-letni tenisista zarobił 4 411 500 dolarów za swoje wysiłki w ciągu siedmiu dni, które zakończyły się finałowym zwycięstwem nad Jannikiem Sinnerem. Zdobył 71. tytuł na kortach twardych w swojej karierze, wyrównując rekord Rogera Federera.

Serb nie miał w tym roku konkurencji na kortach
Reuters

Nagroda pieniężna, którą wygrał w Turynie, jest drugą najwyższą w historii ATP. Djoković zarobił siedmiocyfrową sumę premii za zwycięstwo w Australian Open, French Open i US Open. Drugie miejsce na Wimbledonie przyniosło mu 1 474 031 dolarów.

Pochodzący z Belgradu zawodnik był w świetnej formie, kończąc sezon z bilansem 55-6 i mogąc pochwalić się passą 19 niepokonanych meczów, którą przerwał dopiero Sinner w fazie grupowej Turnieju Mistrzów. W dziewięciu przypadkach Serb zarobił 10 milionów dolarów lub więcej za sezon. Przedłużył również swoją dominację w zarobkach w karierze, stając się pierwszym graczem, który zarobił ponad 180 milionów dolarów.