Kort Suzanne Lenglen już zadaszony, poszycie inspirowane sukienką tenisistki

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kort Suzanne Lenglen już zadaszony, poszycie inspirowane sukienką tenisistki
Roland Garros
Roland Garros
FFT.fr / x.com/fftennis
Francuska federacja tenisowa (FFT) pochwaliła się pierwszymi zdjęciami ruchomego dachu nad Court Suzanne Lenglen. Delikatna membrana nawiązuje do słynnej sukienki autorstwa Jeana Patou.

Już podczas tegorocznej edycji Rolanda Garrosa kibice mogli dostrzec zmiany na korcie Suzanne Lenglen, drugim co do wielkości w całym kompleksie. Nad dwiema trybunami zamontowano pokaźny stalowy dach, zamocowany na kolumnach w narożach obiektu. 

Podczas edycji 2024 dostrzegalna będzie kolejna zmiana: kort jako drugi w Paryżu otrzymał rozsuwany dach, dzięki któremu będzie można grać również w deszczu. Kompleks Roland-Garros jako ostatni wśród organizatorów turniejów wielkoszlemowych będzie mieć dwa korty z ruchomym dachem.

Inwestycja warta ponad 35 milionów euro (ok. 153 mln zł) ruszyła jeszcze w 2021 roku i była realizowana etapami, by nie blokować rozgrywek na korcie o pojemności 10 056 miejsc. Widownia pozostała niezmieniona, ale nad nią zawisło ponad 400 ton stali w postaci długich na 100 metrów kratownic. 

Kluczowy element doszedł właśnie teraz: dach ruchomy powstał z lekkiej, białej membrany i ma rzadko stosowaną plisowaną formę. W zamyśle autora, znanego architekta Dominique’a Perraulta, ta zwiewna forma dachu ma nawiązywać do słynnej sukienki noszonej przez patronkę kortu, Suzanne Lenglen, a zaprojektowanej przez wielkiego Jeana Patou. 

To nie ostatnie zmiany na korcie, który czekają jeszcze modyfikacje fasady i prace wykończeniowe. Wszystko po to, by w 2024 roku ugościć igrzyska olimpijskie. Podczas tej imprezy arena zamieni się w halę bokserską.