Manchester City sięga po tytuł Premier League po raz czwarty z rzędu! Wygrana Arsenalu nic dałaAFP
Piłkarze Manchesteru City mistrzami Anglii! Ekipa Pepa Guardioli w ostatniej kolejce Premier League pokonała West Ham Unied 3:1. Zwycięstwo odniósł także Arsenal, jednak Obywatele wyprzedzili ich w tabeli o dwa punkty.

Walka o mistrzostwo Anglii rozpoczęła się piorunująco. Już w 2. minucie na stadionie Etihad do bramki przeciwników po fenomenalnym strzale z dystansu trafił Phil Foden. Szybko zdobyte prowadzenie napędziło ekipę Pepa Guardioli, która zepchnęła rywali pod ich własne pole karne.

W tym czasie Kanonierzy podejmujący na własnym stadionie Everton także dominowali, ale regularnie tworzone sytuacje bramkowe nie były zamieniane na gole. W pierwszym kwadransie Jordana Pickforda próbowali pokonać m.in. Kai Havertz czy Declan Rice, ale obaj zostali powstrzymani przez obrońców.

Z kolei Obywatele w rywalizacji z West Hamem dalej znacznie przeważali. Niemal równo po upływie pierwszego kwadransa bliski zdobycia drugiej bramki dla drużyny był Jeremy Doku, który strzelił mocno z dystansu, ale wspaniałą interwencją popisał się Alphonse Areola. Kibice nie mogli być jednak zmartwieni, gdyż już po chwili po jego idealnym dograniu piłkę w siatce ponownie umieścił Foden. Wkrótce swoje szanse mieli także Erling Haaland, Josko Gvardiol czy Rodri, ale żaden z nich nie zdołał jej wykorzystać. Tuż przed przerwą zrobił to za to Mohammed Kudus, którzy genialną przewrotką po rzucie rożnym zmniejszył straty na 1:2.

W ostatnim fragmencie pierwszej połowy sporo działo się także na Emirates Stadium. W 40. minucie z rzutu wolnego uderzał Idrissa Gueye. Futbolówka po drodze odbiła się od głowy stojącego w murze Rice'a i totalnie zmyliła bramkarza, który po chwili musiał wyciągać ją z siatki. Kanonierzy nie zwiesili jednak głów i w 43. minucie do wyrównania doprowadził Takehiro Tomiyasu.

Rodri zapewnia spokój, Havertz ociera łzy

Druga odsłona tej rywalizacji znów lepiej rozpoczęła się dla ekipy z Manchesteru. Po kolejnej serii ataków w 59. minucie precyzyjnym uderzeniem tuż przy prawym słupku gola na 3:1 strzelił Rodri. Jakby pecha dla ekipy Mikela Artety było mało, niemal w tym samym momencie murawę w Londynie musiał opuścić Gabriel, który mocno ucierpiał po starciu z rywalem. Na boisko zastąpił go Oleksandr Zinchenko, były zawodnik The Citizens

Statystyki meczu Manchester City - West Ham United
Statystyki meczu Manchester City - West Ham UnitedOpta

Kanonierzy nie odpuszczali, wciąż szukali swoich okazji, by zakończyć ostatnie spotkanie przed swoimi fanami zwycięstwem. Tego dnia brakowało im jednak skuteczności oraz cierpliwości pod bramką przeciwnika. Z kolei Obywatele w pełni kontrolowali przebieg starcia z ekipą Davida Moyesa, dla którego był to ostatni mecz na ławce Młotów. W końcu jednak im się udało.

Temperaturę walki o mistrzostwo w ostatnich minutach nieznacznie podgrzał gol Havertza. Sam zawodnik nie cieszył się jednak z trafienia, gdyż on i jego koledzy byli oczywiście świadomi przebiegu drugiego spotkania.

Statystyki meczu Arsenal - Everton
Statystyki meczu Arsenal - EvertonOpta

Po kilku minutach wszystko było już jasne. Sędzia John Brooks zagwizdał po raz ostatni, a fani zgromadzeni na Etihad wpadli w prawdziwą euforię. Manchester City po raz czwarty z rzędu został mistrzem Anglii!

Jednocześnie jest to 10. w historii tytuł Sky Blues. Obywatele w 38 kolejkach wywalczyli 91 pkt - o dwa więcej od Arsenalu. Z kolei The Gunners czekają na zdobycie Premier League od 20 lat. W 2004 roku drużyna pod wodzą trenera Arsene'a Wengera sięgneła po tytuł i nie poniosła porażki w całym sezonie Premier League.

Liverpool na Anfield po golach Alexisa Mac Allistera i Jarella Quansaha pokonał 2:0 Wolverhampton Wanderers w ostatnim meczu za kadencji trenera Juergena Kloppa. Niemiecki szkoleniowiec po niemal dziewięciu latach opuszcza "The Reds". Liverpool zakończył sezon na trzecim miejscu z dorobkiem 82 pkt.

Spadek Burnley i Sheffield United do Championship był przesądzony już wcześniej. W ostatniej kolejce trzecim zdegradowanym zespołem zostało Luton Town, które przegrało ze stołecznym Fulham 2:4.