21. edycja Cracovia Maraton - organizatorzy liczą na pobicie rekordu frekwencji

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

21. edycja Cracovia Maraton - organizatorzy liczą na pobicie rekordu frekwencji

21. edycja Cracovia Maraton - organizatorzy liczą na pobicie rekordu frekwencji
21. edycja Cracovia Maraton - organizatorzy liczą na pobicie rekordu frekwencjiPAP
W niedzielę o godzinie 9 na Rynku Głównym w Krakowie rozpocznie się 21. Cracovia Maraton. Organizatorzy liczą na pobicie rekordu frekwencji z 2018 roku.

Cracovia Maraton po raz pierwszy zorganizowano w 2002 roku i odbywał się regularnie do 2019. Potem dwie edycje storpedowała pandemia COVID-19.

Do startu w obecnej edycji zapisała się rekordowa liczba uczestników 6 444 z ponad 50 krajów i ze wszystkich kontynentów. Do planowanych imprez można się jeszcze zapisać od piątku do niedzieli w biurze zawodów na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przy ulicy Reymonta 20. Organizatorzy liczą na pobicie rekordu frekwencji z 2018 roku, gdy na linii startu stanęło 5 848 osób.

Krakowski maraton to najbardziej międzynarodowa impreza biegowa w Polsce. Do startu zgłosiło się pół tysiąca osób z zagranicy.

W poprzedniej edycji wystartowało 5 195 zawodniczek i zawodników. Zwyciężyli Kenijczyk Lani Rutto i Litwinka Lina Kiriliuk. W tym roku nie pojawią się na starcie.

"Po przerwie pandemicznej nie wracamy do zapraszania zawodników w kategorii Elity. Koszty tego są bardzo duże. Naszym celem, jest aby wystartowało jak najwięcej uczestników" – powiedział Krzysztof Kowal, dyrektor imprezy.

Start i meta zostały wyznaczone na Rynku Głównym. Trasa będzie prowadzić uliczkami Starego Miasta, Bulwarami Wiślanymi, wokół Błoń, ale biegacze zawitają także do Podgórza i Nowej Huty.

Impreza pod szyldem Cracovia Maraton to nie tylko bieg główny. Dzień wcześniej, czyli w sobotę, odbędzie się maraton na rolkach, a także wiele imprez dla dzieci i Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego na dystansie 4,2 km. O godzinie 21.30 na Rynku Głównym rozpocznie się 10-kilometrowy bieg nocny ulicami Starego Miasta.

Cracovia Maraton jest częścią Królewskiej Triady Biegowej, którą uzupełniają zaplanowany na 22 września górski Bieg Trzech Kopców i Półmaraton Królewski - 20 października.

Mieszkańcy Krakowa muszą się liczyć z utrudnieniami i zamkniętymi ulicami. Niedzielna impreza potrwa od godziny 8 do 15.