Anze Lanisek najlepszy w Oslo i zostaje nowym liderem Raw Air. Kubacki w "10"

Anze Lanisek wygrał w Oslo i został nowym liderem Raw Air
Anze Lanisek wygrał w Oslo i został nowym liderem Raw AirAFP
Anze Lanisek był najlepszy w nieprzewidywalnym konkursie w Oslo. Słoweniec dwukrotnie trafił znakomite warunki i wygrał czwarty konkurs w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, który stracił do zwycięzcy 5,8 pkt. Trzeci był Karl Geiger, który na podium przesunął się z 13. pozycji po pierwszej serii. Dawid Kubacki był najlepszym z Polaków i zajął 9. miejsce. Karty rozdawał wiatr, który miał decydujący wpływ na wyniki osiągane przez skoczków.

Jury postanowiło, że druga seria rozpocznie się z 12. belki, czyli o dwa stopnie wyżej niż rozgrywana była pierwsza odsłona. Wiatr rozdawał karty i niestety odgrywał główną rolę podczas konkursu. Najazd został obniżony o jeden stopień po kapitalnym skoku Karla Geigera, który zajmował 13. pozycję. Niemiec skoczył aż 137,5 metra i przesuwał się w górę klasyfikacji.

Ogromne szczęście do warunków miał dziś Anze Lanisek. Słoweniec był jedynym skoczkiem, który dwukrotnie "wylosował" wiatr pod narty wiejący z prędkością ponad 1 m/s. Wykorzystał mocny podmuch w drugiej serii, uzyskując aż 139,5 metra i to pozwoliło mu wygrać czwarty konkurs w tym sezonie i zostać liderem klasyfikacji Raw Air po trzech ocenianych skokach.

Drugie miejsce zajął lider po pierwszej serii Stefan Kraft. Austriak skoczył 128,5 metra, miał odjęte 10,4 pkt i dostał znakomite noty, wygrał nimi z Laniskiem aż o 8 punktów. Jednak zabrakło odległości i Kraft przegrał o 5,8 pkt. Na podium z 13. pozycji przesunął się Karl Geiger, który również trafił znakomite warunki, ale odbijał się z 12. belki. Tuż za podium uplasował się Halvor Egner Granerud.

Konkurs w Oslo nie był udany dla Polaków. Najlepszy okazał się Dawid Kubacki. Polak trafił na znakomite warunki w drugiej serii, skakał z 12. belki i uzyskał aż 135 metrów, zostało mu odjęte jednak 12,6 pkt. Pozwoliło to przesunąć się z 16. miejsca na 9.

Spadek w drugiej serii zaliczyli Kamil Stoch i Piotr Żyła. Kamil po pierwszej serii był 9., w drugiej uzyskał 124 metry z 11. belki, ale nie wystarczyło to na utrzymanie miejsca w czołowej "10". Ostatecznie uplasował się na 13. pozycji. Piotr Żyła miał problemy już przy wyjściu z progu, a w dodatku trafił fatalne warunki. Spowodowało to, że uzyskał zaledwie 106,5 m i spadł na 29. miejsce.

Liderem klasyfikacji Raw Air został Anze Lanisek. Słoweniec ma na koncie 379,4 pkt i wyprzedza Stefana Krafta o 2,5 pkt. Trzecią pozycję zajmuje Dawid Kubacki ze stratą 10,6 pkt do lidera. Czwarty Halvor Egner Granerud ma tylko 0,2 pkt mniej od Polaka. Kamil Stoch zajmuje 9. pozycję i traci 22,8 pkt do Laniska.

Halvor Egner Granerud powiększył przewagę nad Dawidem Kubackim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Norweg ma na koncie 1702 punkty. Polak traci do lidera już 314 punktów. Trzeci jest Anze Lanisek ze stratą 506 pkt. Czwarty jest Stefan Kraft (-544 pkt), a piąty Piotr Żyła (-878 pkt). Do końca sezonu pozostało 8 konkursów indywidualnych.