Granerud zwycięzcą kwalifikacji, a Kraft nowym liderem cyklu Raw Air

Halvor Egner Granerud wygrał kwalifikacje i awansował na 2. miejsce w cyklu Raw Air AFP
Halvor Egner Granerud wygrał kwalifikacje przed konkursem indywidualnym w Oslo. Drugie miejsce zajął Timi Zajc, a trzeci był Stefan Kraft, który został liderem cyklu Raw Air z przewagą 1,7 pkt nad liderem Pucharu Świata. Kamil Stoch zajął 5. miejsce w kwalifikacjach, 10. pozycję wywalczył Dawid Kubacki. Do konkursu nie awansował Aleksander Zniszczoł.

Kwalifikacje zostały przeprowadzone z 10. belki startowej, a wiatr wiał pod narty, jednak jego siła była zróżnicowana. Najgorzej trafił Roman Koudelka, który miał odjęte tylko 1,1 pkt. Najmocniej wiatr sprzyjał Vladimirowi Zografskiemu. Od jego noty zabrano aż 16 punktów. Słabo trafił Aleksander Zniszczoł, który zajął dopiero 52. miejsce i nie awansował do konkursu.

Kwalifikacje wygrał Halvor Egner Granerud. Norweg skoczył aż 131 metrów i o 5,5 pkt wyprzedził Timiego Zajca, który uzyskał 129 metrów. Stefan Kraft przegrał z Granerudem o 6,6 pkt i został nowym liderem cyklu Raw Air. Najlepiej z Polaków spisał się Kamil Stoch, który zajął 5. miejsce za stratą 7,9 pkt do zwycięzcy kwalifikacji.

Miejsce 10. wywalczył Dawid Kubacki, który skoczył 125 metrów i stracił do Graneruda 12,6 pkt. Polak po tej próbie spadł na 5. pozycję w Raw Air, ponieważ wyprzedził do jeszcze Timi Zajc.

Awans do konkursu wywalczyli jeszcze Piotr Żyła (23. miejsce), Paweł Wąsek (29.), Jakub Wolny (30.). Nie zobaczymy w konkursie Aleksandra Zniszczoła.

Początek rywalizacji o punkty w Oslo o godzinie 16:30.oslo