Hanna Oeberg złota w biegu indywidualnym. Srebro dla Persson, a brąz dla Vittozzi

Hanna Oeberg i Linn Persson ponownie znalazły się na podium podczas mistrzostw świata w OberhofieAFP
Hanna Oeberg została mistrzynią świata w biegu indywidualnym na 15 kilometrów w Oberhofie. Szwedka wyprzedziła swoją rodaczkę Linn Persson i Włoszkę Lisę Vittozzi. Najlepszą z Polek była Anna Mąka, która zajęła dobre 31. miejsce.

Po pierwszym strzelaniu na prowadzeniu była Chloe Chevalier przed Moną Brorsson i Lisą Vittozzi. Na tym strzelaniu sporo faworytek zaliczyło po jednym pudle, co skutkowało doliczoną minutą do czasu biegu.

Dobrze na pierwszym strzelaniu spisały się Anna Mąka i Joanna Jakieła, które były bezbłędne. Dwa pudła zanotowała Natalia Sidorowicz, a aż trzy Kamila Żuk.

Po drugiej wizycie na strzelnicy na prowadzenie przesunęła się Lisa Vittozzi. Włoszka nie zanotowała żadnego pudła i wyprzedzała Linn Persson o niecałe 6 sekund, a trzecią Samuelę Comolę o ponad 16. Na drugim strzelaniu ponownie znakomicie spisała się Anna Mąka, która była bezbłędna i zajmowała miejsce w czołowej "20". Joanna Jakieła zanotowała aż trzy pudła i wypadła z walki o dobry wynik.

Lisa Vittozzi nie zwalniała tempa i po trzecim strzelaniu wciąż była najlepsza, jednak jej przewaga nad Linn Persson wynosiła już tylko 0.6 s. Kolejne miejsca zajmowały Włoszki Samuela Comola i Dorothea Wierer, które traciły ponad 30 sekund. Na piątej pozycji plasowała się Hanna Oeberg. Na trzecim strzelaniu jedno pudło zaliczyła Anna Mąka i wciąż była najlepszą z Polek. Plasowała się na 33. pozycji.

Ostatnie strzelanie wywróciło klasyfikację. Lisa Vittozzi spudłowała ostatni strzał i skomplikowała sobie sytuację. Wyprzedziły ją dwie Szwedki. Prowadziła bezbłędna dziś Linn Persson, a blisko 15 sekund za nią plasowała się Hanna Oeberg, która miała doliczoną minutę za jeden niecelny strzał. Trzecią pozycję zajmowała Samuela Comola, a Vittozzi spadła na czwarte miejsce ze stratą 12 sekund do podium. Anna Mąka na czwartym strzelaniu dołożyła jeszcze jedną karną minutę i mknęła do mety.

Na trasie doszło do kolejnych roszad. Ostatecznie Hanna Oeberg na mecie miała czas o 10 sekund lepszy od swojej rodaczki Linn Persson i to właśnie dwie Szwedki wywalczyły złoty i srebrny medal. Obie stały też na podium w biegu sprinterskim. Wtedy Oeberg zajęła drugą pozycję, a Persson była trzecia. Ostatecznie brąz w biegu indywidualnym wywalczyła Lisa Vittozzi, która wyprzedziła na mecie swoją rodaczkę o ponad 20 sekund. Piąte miejsce zajęła liderka Pucharu Świata Julia Simon, która miała aż trzy doliczone minuty.