Kenijczycy zdominowali krakowski maraton. Ponad pięć tysięcy uczestników

Kenijczycy zdominowali krakowski maraton. Ponad pięć tysięcy uczestnikówPAP
Ezekiel Kipkorir i Vitalyne Jemaiyo Kibii zwyciężyli w 21. Cracovia Maraton. Kenijczyk dystans 42 km 195 metrów pokonał w czasie 2:13.36, a jego rodaczka uzyskała 2:39.26. W Krakowie wystartowało 5 676 zawodniczek i zawodników.

O tym kto wygra niedzielny maraton rozstrzygnął dopiero finisz. Kipkorir wpadł na metę w tym samym czasie ze swoim rodakiem Shadrackiem Kiptoo Kimaiyo. Trzeci był Ukrainiec Witalij Szafar. Najlepszy z Polaków Andrzej Rogiewicz był szósty.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Kibii, która wyprzedziła Polki - Monikę Brzozowską i Beatę Michajów.

W rywalizacji sportowców na wózkach typu handbike najszybciej trasę pokonał Rafał Wilk. Był to jego dziesiąty triumf w tej imprezie. Wśród kobiet jako pierwsza finiszowała Słowaczka Anna Orosova. Ten sam duet triumfował w Krakowie przed rokiem.

Zawody związane z Cracovia Maraton rozpoczęły się już w sobotę. Jak zwykle dużym zainteresowanie cieszył się bieg nocny na dystansie 10 km. W imprezie wystartowało 4 586 osób. Pierwsi na mecie zameldowali się Kenijczyk Albert Kipkorir Tonui w czasie 32.54, który był najszybszy także przed rokiem oraz jego rodaczka Valentine Jabet – 33,34. Ten sam duet triumfował we wcześniejszym 17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego na dystansie 4,2 km.

Cracovia Maraton jest częścią Królewskiej Triady Biegowej, którą uzupełniają zaplanowany na 22 września górski Bieg Trzech Kopców i Półmaraton Królewski - 20 października.