Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska pobiegną w mityngu Diamentowej Ligi w Lozannie

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska pobiegną w mityngu Diamentowej Ligi w Lozannie

Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska pobiegną w mityngu Diamentowej Ligi w Lozannie
Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska pobiegną w mityngu Diamentowej Ligi w LozannieProfimedia
Ewa Swoboda pobiegnie na 100 m, a Pia Skrzyszowska wystartuje w biegu na 100 m przez płotki podczas piątkowego mityngu Diamentowej Ligi w Lozannie. Dzień wcześniej w centrum miasta zostanie zorganizowany konkurs skoku wzwyż kobiet.

Swoboda w Chorzowie wywalczyła dwa medale podczas drużynowych mistrzostw Europy, rozgrywanych w ramach multidyscyplinarnych Igrzysk Europejskich. W piątek czasem 11,09 wygrała bieg na 100 m, ustanawiając rekord imprezy, a w sobotę wraz z Mariką Popowicz-Drapałą, Moniką Romaszko i Magdaleną Stefanowicz zdobyła srebro w sztafecie 4x100 m.

"Najważniejsze, że wygrałam i zebrałam 16 punktów. Strasznie się stresowałem, bo to wielka odpowiedzialność. Jak zrobiłabym falstart i byłoby zero punktów dla drużyny... Cieszę się, że dałam radę, przybiegłam pierwsza" – powiedziała w piątek Swoboda.

Sprinterka 4 czerwca na Stadionie Śląskim podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego poprawiła rekord życiowy na 11,03 i od tamtej pory utrzymuje stabilną, wysoką formę. W Lozannie będzie rywalizować z sześcioma zawodniczkami, które w swojej karierze złamały 11 sekund.

Wśród nich jest rekordzistka Szwajcarii na kilku sprinterskich dystansach - Mujinga Kambundji, aktualna mistrzyni Europy na 60 i 200 m. Faworytką będzie jednak Marie-Josee Ta Lou z Wybrzeża Kości Słoniowej, która jest liderką światowych list z wynikiem 10,75. Jej rodaczka Murielle Ahoure-Demps legitymuje się znakomitym rekordem życiowym - 10,78.

Groźne mogą być również Nowolelandka Zoe Hobbs i Brytyjka Daryll Neita, które w tym roku biegały 100 m w czasie 10,97. W Lozannie wystartuje też Niemka Gina Lueckenkemper, która niedawno uzyskała wynik 11,00.

Skrzyszowska w sobotę podczas DME triumfowała w biegu na 100 m ppł czasem 12,77 - to najlepszy wynik uzyskany w tym sezonie przez Europejkę do lat 23. "Pierwsza część dystansu była przyzwoita, potem wiedziałam, że mogę dogonić rywalki i tak się stało" - skomentowała płotkarka.

Reprezentantka Polski w Lozannie będzie rywalizować z zawodniczkami, z którymi biegała niedawno w Chorzowie: Nadine Visser z Holandii i Ditaji Kambundji ze Szwajcarii - młodszą siostrą Mujingi. Największą gwiazdą będzie jednak rekordzistka świata Tobi Amusan z Nigerii. Na liście startowej znajduje się także mistrzyni olimpijska Jasmine Camacho-Quinn z Kuby oraz utytułowane Amerykanki: Nia Ali, Alaysha Johnson i Tia Jones.

Tempo w biegu na 800 m bedzie nadawać Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, a na 5000 m - Adam Czerwiński.

W piątek lekkoatleci będą rywalizować na stadionie Olympique de la Pontaise, natomiast w czwartek na Place Centrale kibice będą mogli obserwować zmagania skoczkiń wzwyż na czele z mistrzynią Europy Mahuczich. Ukrainka o zwycięstwo będzie walczyć z Australijką Nicolą Olyslagers. Obie uzyskały najlepszy wynik w sezonie letnim - 2,01. Mahuczich w tym roku wygrała mityng Diamentowej Ligi w Rabacie, natomiast Olyslagers w Paryżu. W Lozannie wystartuje też czwarta na światowych listach 18-letnia Angelina Topic z Serbii.